Dünyanın En iyi 20 Romantik Filmi

1. Aşk ve Gurur

Romantik ve komedi türüyle karşımıza çıkan yapıt Jane Austen ve beş kız kardeşi konu almaktadır. Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet İngiltere’de kendi hallerinde çiftçilik yapan bir ailenin kızlarıdır. Zamanlarının hepsini çalışarak geçirmektedirler. Fakat kasaba yeni gelen komşuları Bay Bingley ve arkadaşı Bay Darcy zengin, yakışıklı insanlardır. Kasabaya geldikleri ilk andan itibaren bütün gözleri üzerlerine çekmeye başlamıştır genç adamlar. Romantik filmler alanında zirveye oynayan yapıtta erkek kahramanlarımız kasabanın artık göz bebeği olmuşlardır. Kızlarımızın anneleri ise artık kızlarının evlenme çağının geldiğini düşünmektedir. Bunun üzerine ise kızları ile konuşan anne, genç adamlar ile evlenmeleri gerektiğini onlara mutlu olabileceklerini söylemektedir. Öyle ki anne kahramanımız yakışıklı ve zengin adamları kısa süre içerisinde kabullenmiş ve evlenilecek adam gözüyle bakmaktadır.

Bu düşüncelerin oluşturduğu kargaşa ile Jane ile Bingley arasında bir elektrik ve bir yakınlaşma başlamaktadır. Yağmurlu bir günde anne kızı Jane, Bingley’in evine gitmesi söylemektedir. Jane bunu kabul edip direk yola koyulur. Yaşadığı soğuk ve yağmurun etkisiyle hastalanır ve geri dönemez kahramanımız. Bu yaşanan kargaşanın içerisinde Elizabeth ise kardeşine bakmak için yola koyulur. Fakat oda Bay Darcy ile yakınlaşınca ortaya amansız bir aşk macerası başlar. Jane ve Elizabeth’in yaşadığı mutluluk dolu günlere kız kardeşleri Lydia dâhil olmak isteyenince aşk ve gurur arasında bir tercih yapmak zorunda kalacaktırlar En iyi romantik filmler arasında önemli bir yere sahip olan yapıt tamamen aşk, macera, tutku arasında bir yol izlemektir.

2. Günden Kalanlar

Romantik filmler arasında konusu ile bizlere dramı da yaşatan yapıt İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan İngiltere’yi konu almaktadır. Ölüm sessizliği denilecek kadar sakin bir hava içerisindedir İngiltere. Sürekli olarak yeni savaşların oluşması insanları oldukça korkutmakta ve farklı düşüncelere yönlendirmektedir. Neredeyse her gün insanlar öleceğim endişesi ile varlığını sürdürmektedir. Böyle bir ülke içerisinde ise Darlington Malikânesi görkemini ortaya koymaktadır. Birçok çalışanı ve hizmetkârı olan konağın en önemli uşağı James Stevenson olmaktadır. James tamamen kuralcı ve katı bir adam ol özelliğini taşımaktadır. Konağın bulunduğu bölgede herkes onu kuralları ile tanımaktadır. Hatta öyle ki çalışanları bile bazen yaptıkları işten bezdirmekte ve inanılmaz derecede nefret uyandırmaktadır.

Darlington Malikânesine ise yeni bir uşak alınacağı söylemleri başlamıştır. Ülke savaş döneminde olduğu için yeni ve iyi şartlarda çalışmak herkesin düşüncesidir. Bu iş içinse Miss Kenton uygun bulunmuştur. Kısa bir süre içerisinde konağa gelen Miss çalışmasından ve saygısından dolayı James ile aynı seviyeye yükselmiştir. Fakat Miss katı kuralları olmayan ve her zaman çalışanlarını düşünen bir uşak olmaktadır. Bu davranışları ile de James’in karakterinden daha farklı bir izlenim sunmaktadır. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıtta ise zaman içerisinde farklılıklar olmasına rağmen James ile Miss yakınlaşmaya başlayacaktır. Bu yakınlaşmanın sonucunda ise o dönemin en güzel aşklardan biri ortaya çıkacaktır.

3. Gün Doğmadan

Yolculuk esnasında başlayan bir hikâyeyi konu alan yapıt romantik filmler arasında kendisinden söz ettirmektedir. Jesse yakışıklı bir erkektir. Başarılı bir kariyeri olan ve birçok bayan tarafından fazlasıyla beğenilen bir adamdır. Celine ise hanımefendiliği ve çekiciliği ile kendisinden her zaman söz ettirmektedir. Kendini hayran bıraktıracak kadar güzelliğe ve asilliğe sahip olmasının yanı sıra başarılı bir kariyeri de bulunmaktadır. İkilinin yolları ise bir tren yolculuğunda amansız bir şekilde kesişmiştir. İkisinin ise hayata karşı en büyük özelliği gezmekten ve yeni yerler keşfetmekten hoşlanıyor olmasıdır. Bunun verdiği etkiyle ikili tren içerisinde amansız bir sohbetin içerisine girmişlerdir. Birbirilerine sevdiği ve gördükleri anlatıp hem de yeni başlayacak bir aşkın kapılarını aralamaktadırlar.

Jesse ve Celine uzun sohbetin ardından bir kaçamak yapmak isterler. Fakat bunu yapmak içinde Viyana’ya ulaşmaları gerekmektedir. Çünkü ikilinin de gitmek ve görmek istediği yer Viyana’dır. Trenin Viyana’ya ulaşması ile birlikte aniden inen kahramanlarımız şehri gezmeye karar verirler. Güzel bir gün geçiren ve birbirlerine daha fazla bağlanmışlardır. Yolculuk esnasında ki sohbetinde etkisiyle Jesse ve Celine aşklarını yaşamaya başlamışlardır bile. Fakat Celine gitmek zorundadır. Jesse ise bu durumu kabullenmekte birazcık zorlanmaktadır. En iyi romantik filmler arasında birçok ödüle laik görülen filmde Celine hayatı, aşkı ve yaşayacakları için önemli bir karar verecektir. Jesse ise bu karar ile aşkını yaşayıp yaşayamayacağını öğrenecektir.

4. Prenses Gelin

Bir dedenin torununa anlattığı masalla başlayan yapıt romantik filmler arasında animasyon olarak kendisinden oldukça söz ettirmiştir. Florin isminde hayali bir şehirde Buttercup isimli bir bayan yaşamaktadır. Aynı zamanda çiftlik sahibi olan bu kadın genç ve güzeldir. Birçok erkeğin sahip olmak istediği ve hayranlık duyduğu kadındır Buttercup. Oysa yaşadığı dönemde ki sahte ilişkilerin aksine çiftliğinde çalışan bir bireye âşık olmuştur. Westley çiftlik sahibinin duyduğu bu aşk karşısında hayatında olan insanı terk etmiştir. Çünkü daha iyi şartlarda olmak ve daha iyi yerlerde olmak için onun için daha önemlidir. Bunun üzerine ise Buttercup’a kavuşmak için Westley yanında gitmeye karar verir ve gemi yolculuğuna başlar. Fakat yolda Westley’i kötü sürprizler beklemektedir. Kavuşmak hiçte kolay olmayacaktır.

Westley ve Buttercup’ın bu yaşadıkları aşk en iyi romantik filmler arasında gösterilmektedir. Yolculuk anında korsan saldırısı ile karşı karşıya kalan Westley kötü zamanlar geçirmektedir. Yolculuğa başlarken iyi bir hayata sahip olacağını düşünen ve bunu başaracağına inanan Westley hayallerinden vazgeçeceğini düşüncen üzülmektedir. Buttercup ise âşık olduğu adamın gelemeyeceği endişesini taşımaktadır. Bu yüzden onunda hayatı oldukça kötü ilerliyor ve mutlu olamıyordur. Çünkü genç ve güzel kadın ilk defa âşık olmuştur. İkili aylar, yıllar geçmesine rağmen kavuşamayınca Buttercup prens ile evlendirilmiştir. Bunun üzerine ise hayatın ona yaşatacakları oldukça farklıdır.

5. Harry İle Sally Tanışınca

Romantik filmler alanında kendinden söz ettiren yapıtta kahramanlarımız Harry ve Sally’dir. İkili beraber New York’a doğru tren yolculuğu yapmaktadır. Harry genç ve başarılı bir adamdır. Hayatının tamamını kariyerine adamış ve sürekli olarak da kendini geliştirmektedir. Sally ise genç ve güzel bir bayan olma özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda da kariyerinde epey önemli bir yere gelmiştir. Bu iki bireyin yolculuk esnasında gittikleri yerden bambaşka bir ortak özellikleri de vardır. Çünkü ikisi de aynı okulu bitirmiştir. Fakat birbirlerini tanımamaktadırlar. Konuşmaya başladıkları andan itibaren birbirlerini kendini anlatmaları ile ortaya çıkan okul zamanları ikilinin en önemli ortak özelliklerinden biridir. Harry ve Sally hiçbir zaman okulda karşılaşmamış iki bireydir.

Uzun bir yolculuk zamanı başlayınca konuşmaya sohbet etmeye karar veren ikili git gide ortak noktalara sahip olmaktadır. Okudukları okuldan konuşmaya başlayınca şaşıran ikili neden arkadaş olmadıklarını konuşmaya başlayınca ise ortaya romantik dakikalarda çıkmıştır. Fakat bu keyifli sohbet New York’a varınca elbette bitmiştir. Birbirlerine veda eden ve yolları ayrılan ikili birbirlerini sürekli olarak düşünmektedirler. Öyle ki birbirlerine ulaşmak için bile hala bir şeyler araştırmaktadırlar. Hayatın kader kısmı da işte tam burada ortaya çıkmaktadır. En iyi romantik filmler arasında kendisinden söz ettiren yapıt Harry ve Sally ikilisini ansızın tekrar karşılaştırmıştır. Yolculuk esnasında tanışan ikili bir daha ayrılmayacaklardır.

6. Not Defteri

Romantik filmler arasında kendisinden söz ettiren yapıt sararmış bir not defterinden bizlere sunulmaktadır. Yaşlı adam Duke bu not defteri içerisinde büyüleyici bir aşk hikayesini okumaya başlamaktadır. Geçmiş dönemlere ait bir hikaye içerisinde genç bir bayan Seabrook’a taşınmaktadır. Zengin bir ailenin kızı olan kahramanımız yeni taşınmış olduğu kasaba yaz tatilini en güzel şekilde geçirmeyi düşlemektedir. Kasabanın genç delikanlılarından olan Noah ise değirmenci bir ailenin çocuğudur. Fakir ama bir o kadarda yakışıklıdır. Genç kız kasabada gezerken ansızın Noah ile karşılaşır ve etkilenir. Bu etkileşmenin ardından ise tanışmaya karar veren kahramanlarımız büyülü ve görkemli bir aşk için adeta söz birbirlerine söz verirler. Fakat fakir bir adamın zengin ve güzel bir kadın ile birlikte olması o dönemlerde bir hayli zordur.

Noah genç kadını görür görmez hayatını birleştirmeye ve onunla evlenmeye karar verir. Aşklarını bulundukları durumdan ayrı bir boyuta taşıyan ikili farklılıkları göz önünde bulundurmamaktadır. Bu yüzden de aşk dolu bir yaz tatili geçirmişlerdir. Savaşların iyice artmasının ardından ise Noah İkinci Dünya Savaşı’na katılacaktır. Sevgilisine geri dönmek konusunda söz veren genç adam nihayetinde askere gitmiştir. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıtta Noah’ın askere gitmesi ikili için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Çünkü genç kızın ailesi gönüllü çalışan Loan ile kızlarını evlendirme düşüncesi içerisindedirler. Noah geri döndüğünde ise inanılmaz sorunlar ile karşı karşıya kalacak sevdiği kadın konusunda sorunlar yaşayacaktır.

7. Gece Yarısında Önce

Romantik filmler arasında epey önemli bir yere sahip olan ve harika bir aşk örneği sunan yapıtta kahramanlarımız Jesse ve Celine olmaktadır. Paris’te buluşan ve birbirilerine aşk duyan ikili zorda olsa yollarına gitmek için karar verirler. Daha öncesinde yaşadıkları aşk ve tutku ile kendilerinden söz ettiren ikilin vedalaşması epey bir zor olacaktır fakat bunu yapmaları gerektiği için istemeyerek de olsa kendi yollarına gideceklerdir. İkilinin yıllar sonra yolları Yunanistan’da kesişmektedir. Yılların geçmesi ile birlikte kahramanlarımızın kendilerinde ve yaşadıkları hayatta epey bir değişiklik olmuştur. Fakat değişmeyen en önemli durum ise hala birbirlerine duydukları sıcak, tutkulu ve bir o kadarda etkileyici aşktır.

Yunanistan’da karşılaşmaları ile birlikte birbirlerine duydukları özlem içten içe artmaktadır. Yaşadıkları yıllar ve geçen zamanlar onların duydukları aşkta en ufak bir değişime imkân tanımamıştır. Kahramanlarımız karşılaşmasın ardından beraber bir gecede olsa tatil yapmaya karar verirler. Beraber geçirecekleri bu gecede onları biraz doğruluk ve dürüstlük beklemektedir. Çünkü yıllar önce Paris’te vedalaşma anından çok daha farklı konumlarda ve farklı hayattadırlar. Aşk ve özelimde etkisiyle ikili yaşadıklarını birbirlerine anlatmaya karar verirler. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıtta kahramanlarımız birbirlerine neden veda etmek zorunda olduklarını ve neden bir evlilik dönemi yaşamadıklarını en dürüst şekilde anlatacaktır. Bu yaşanan sohbetin ardından ise ikili bambaşka bir hayata uyanacaklardır.

8. Makas Eller

Romantik filmler arasında varlığını sürdüren yapıttı komedi, dramda oldukça fazladır. Dönemin birinde mucit bir adam Edward’ı buluşu için yaratmıştır. Fakat bu yaratılış esnasında mucit aniden hayatını kaybeder. Koskocaman bir şatoda tek başına yaşamaya başlayan Edward’ın ise en büyük sorunu yapım aşamasında ellerinin tamamlanamamasıdır. Normal ellerinin olmayışından dolayı da ellerinde metal araçlar ve keskin bıçaklar bulunmaktadır. Yalnızlığın içerisinde çıkışıp kalan kahramanımızı ise Peg Boss isimli biri evine götürmeye karar verir. İşte Edward için macera bu saatten sonra başlayacaktır. Çünkü daha önce hiç insan görmeyen kahramanımız zorlu bir sürecin içerisinde kalacaktır. Fakat ailenin yardımı ile de bu durumu oldukça hızlı bir şekilde atmaya başlayıp insanlara alışacaktır.

Edward ise eve geldiği andan itibaren evin kızı olan Kim’den hoşlanmaya başlamıştır. Aralarında ki sorun ise Kim’in erkek arkadaşının olmasıdır. Fakat Edward bu duruma aldırış etmeden içten içe bir duygu yoğunluğu yaşamaktadır. Hayatının neredeyse her anında ellerinde tuttuğu makaslar ile saç keserek veya çalıları şekillendirerek değerlendirmektedir. Kim’in sevgilisinin iftirası ile de hırsızlık suçlaması ile karşı karşıya kalmaktadır kahramanımız. Bu sorunların üstüne birde Kim’in erkek arkadaşı ile ettiği kavgalar ve yaralamalar eklenince artık şatoya geri dönmeye karar verir. Fakat en iyi romantik filmler arasında olmasının asıl nedeni ise o şatoya döndüğünde arkasından Kim’in gelmesidir. Bu andan itibaren iki kahramanımız aşklarını yaşamaya başlarlar.

9. Cennet Gibi

Kahramanımızın Elizabeth Masterson hayatının tamamını işi ve kızları arasında geçirmektedir. Romantik filmler arasında önemli olan yapıtta Elizabeth kız kardeşi ile görüşmeye karar verir. Bu kararı ardından ise yola koyulan kahramanımız talihsiz bir şekilde trafik kazası geçirmektedir. Bu kazanın sonucunda ise komaya girmiştir. Doktorlar bu durumun düzelmesinin zor olduğunu artık böyle cihazlara yaşayacağını söylemektedir. Kız kardeşi yaşadığı durumdan kendisini suçlasa da Elizabeth’in kızları bu durumdan fazlasıyla etkilenmektedir. Filmin diğer bir kahramanı olan David Abbot ise genç ve yakışıklı bir mimardır. Yeni anlaştığı iş için San Francisco’ya taşınmaya karar verir. Eşini kaybetmenin de etkisiyle David kendine yeni bir hayat kurmak için atılımda bulunmuştur.

Genç mimar San Francisco’ya taşınacağı kendine ve bütçesine uygun bir arama planı içerisindedir. Bu sırada ise Elizabeth’in evini kiralamaya karar verir. Fakat bu kiralama işleminin sonrasında ise tuhaf olay yaşanmaktadır. Çünkü komada ki genç kadının ruhu dışarı çıkmış ve sıklıkla David’i ziyaret etmektedir. Ruhun bedenden çıkması ile birlikte Elizabeth kim olduğunu bilmemektedir. Sadece hayata dair bildiği tek şey David’in tuttuğu evin kendisine ait olmasıdır. Bu soruna ve yaşadıklarına bir anlam yükleyemeyen mimar ise evin sahibi araştırmaya karar verir. Çünkü Elizabeth evin kendisine ait olduğunu söylüyor ve kahramanımızı rahatsız ediyordur. Bunun üzerine araştırmalar yapan David gerçek ile karşılaşınca epey bir zorlanacaktır. En iyi romantik filmler arasında gösterilen bu yapıtta dram türü de bir hayli ön plana çıkmaktadır.

10. Aşk

Dram, bilimkurgu türlerini içerinde barındırsa da romantik filmler arasında en çok konuşulanlardan biri olma özelliğini taşımaktadır yapıt. Theodore Twombly el yazısı yazarak hayatını geçindirmeye çalışan bir bireydir. Hayatının tamamını yazı yazarak kazanıyor olsa da o dönemde kullanılan bilgisayarlar ciddi bir gelir elde edebilmesine engel olmaktadır. Karısından boşandıktan sonra kendisine hayat kurmaya karar veren kahramanımız psikolojik bir bunalımın içerisindedir. Yazmaktan para kazanmasına rağmen teknolojinin ilerlemesi ona gerekli imkanı sağlamaktadır. Bunun bilincinde olan kahramanımız yeni işler yapmaya karar verse de psikolojisinin etkisi buna pekte müsaade etmez. Bunun üzerine ise ansızın televizyonda izlediği bir teknoloji reklamı onu tamamen farklı bir boyuta sürüklemektedir.

Theodore Twombly televizyonda izlediği kusursuz işletim sistemi olan teknolojik ürün Samantha ile tanışmasına vesile olmaktadır. Samantha ise programlanmış bir sistemin içerisinde sadece ses ile insanlara yardımcı olmaktadır. Sanal bir yapıdan ötesine gidemeyen Samantha’ya kahramanımız Theodore Twombly aşık olmaktadır. Dünya ve hayat üzerine sorgular arayan kahramanımız ise bu soruların cevaplarını bu sanal sistemin içerisinde yer alan bayan ile bulmaya çalışacaktır. Ağır bir psikolojik bunalım yaşayan kahramanımız ise Samantha ile hayatın gerçek ve keyifli yanlarını fark etmektedir. Fakat aralarında ki bu sorgulama süreci bambaşka bir hal almaya başlamaktadır. Çünkü kahramanımız Theodore Twombly sanal ve ses komutu ile yardımcı olan bu kadına ilgi duymaktadır. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıtta çaresizlikte oldukça ön plandadır.

11. 50 İlk Öpücük

Komedi türünü de içerisinde barındıran yapıt romantik filmler arasında kendisini konusu ile bambaşka bir yere taşımıştır. Henry Roth hayatının tamamını Hawaii adalarında eğlenmek ile geçiren bir doktordur. Gündelik ilişkiler yaşamaktan ve içki kullanmaktan hoşlanan bir adamdır. Genç ve yakışıklı oluşu ile de birçok kadını kendisine hayran bırakmaktadır. Gönlü neyi arzu ederse onu yaşayan doktor sonunda Lucy Whitmore ile karşılaşır. İşte bu alanda hayatı tamamen değişir. Çünkü eğlenceyi seven kahramanımız âşık olma duygusunu hissetmektedir. Lucy’de aynı şekilde Henry’den hoşlanmaktadır. Fakat adamın bu alışkanlıkları bırakması biraz imkânsız gibi görünse de sevdiği kadınında bunu istemesi ile sorumsuz ve yanlış yaşanılan bir hayattan kurtulmaya karar verir.

Lucy ve Henry görkemli ve büyüleyici bir aşkı yaşayarak en iyi romantik filmler arasında gösterilmişlerdir. Fakat kahramanlarımızın yaşadıkları bu aşk buhranı içerisinde çözemedikleri büyük bir sorun vardır. Lucy her sabah uyandığında farklı bir kişi oluyor ve sevgilisini tanımıyordu. Uzun uğraşlar sonunda doktor kahramanımız bu durumun nedenini araştırmaya karar verir ve bunun nedeni ortaya çıkar. Lucy her sabah uyandığında geçici hafıza kaybı yaşamaktadır. Yaşadığı bir önceki günü hiçbir şekilde hatırlamayan Lucy ise doktor sevgilisinin gün içerisinde hatırlatmaları ile bazı şeyleri tekrar öğrenebiliyordu. Yaşadıkları bu sorun eşliğinde görkemli bir aşkın içinde olan iki sorunu doktor Henry sayesinde atlatacaktır. Fakat bu hiçte öyle kolay olmayacaktır.

12. Umut Işığım

Dram, romantizm ve komedi üçgeni arasında karşımıza çıkan yapıtta kahramanımız Pat Salito öğretmendir. Hayatının her alanını en iyi şekilde yaşayan Salito başarılı bir öğretmendir. Yaşadığı güzel günleri ve değer verdiği her şeyi genç adam bir günde kaybetmiştir. Yaşadığı travma ve psikolojik bunalımlar onu kötü ruh haline doğru sürüklemektedir. Kendine zarar vermeye bile kalkışan genç adam mahkeme kararı ile 8 ay boyunca psikolojik tedavi altında tutulmaya karar verilmiştir. Böylesine büyük bir karanlığın içerisine düşen genç adam yaşama sevincini tekrar kazanmak ve yaşadıklarından kurtulmak için zorla da olsa tedavi altına alınır. Romantik filmler arasında bizlere dramı da yaşatan adam tedavi sürecinden nihayet kurtulur.

Pat Salito artık yaşama daha fazla tutunmak ve her şeye yeniden başlamak için kararlar alır. Düzgün bir adam olup önce işine dönmek ister daha sonrasında ise karısı olan Vicky ile barışmak ve tekrardan mutlu olmak ister. Bu o kadar kolay bir durum olmayacaktır. Pat Salito öncelikle işi için kendini düzeltmeye ve yenilemeye karar verir. Eşi içinse aile dostu Tiffany ile bir yemekte karşılaşır. Bu karşılaşma esnasında kahramanımız eşine ulaşmak istediğini söyler. Bu konuda yardımcı olacak olan Tiffany ise bir iyilik istemektedir. Salito’nun yaptığı iyilik karşısında karısı ile buluşması ve konuşması için Tiffany yardımcı olur fakat biraz ikna etmekte zorlanacak kahramanımızın hikâyesi en iyi romantik filmler arasında gösterilmektedir.

13. Saksı Olmanın Faydaları

Dram, komedi türünü de içerisinde barındıran yapıt romantik filmler alanında kendisinden uzunca bir süre söz ettirmiştir. Charlie hayatının tamamını kapalı kutu gibi yaşayan bir bireydir. Hiçbir arkadaşı tarafından kabul edilmeyen ve sadece alay edilmek için kullanılan bir gençtir. Hayatının tamamında da sürekli olarak sorunlar yaşayan Charlie en yakın arkadaşının da intihar etmesiyle iyice sorunların içerisinde girmiştir. Hiç kimse tarafından kabul görmeyen kahramanımız intihar eden arkadaşının da etkisiyle psikolojik bir bunalım yaşamaya başlamıştır. Bu süreç içerisinde kimseden yardım almayan Charlie için artık liseye geçme dönemi gelmiştir. Yaşadıklarını bir türlü üzerinden atamayan Charlie lise dönemine başlayınca da aynı sorunlar ile karşılaşma korkusunu yaşamaktadır.

Lise başlayan kahramanımızın karşısına Sam ve Patrick isimli iki tane kardeş çıkmıştır. Yaşadığı sorunlu dönemi üzerinden atamayan Charlie lisede aynı sorunları yaşarım endişesini fazlasıyla taşımaktadır. Charlie için inanılmaz gelen arkadaş olma durumu iki kardeşin kabulü ile gerçekleşir. Artık hayatta yalnız olmadığını ve arkadaşlarının olduğu düşüncesi Charlie’yi mutlu etmektedir. İki kardeş ise son derece çekingen ve her şeyden uzan Charlie için bir şeyler yapmaya karar verirler. Uzun uğraşlar sonunda ise Charlie artık hayata tutunmaya ve bir şeyler öğrenmeye karar verir. En iyi romantik film alanında başarılı bulunan yapıtta Charlie artık hayattan zevk almaya çalışan ve eğlenceyi seven bir birey haline gelmiştir.

14. Kasımda Aşk Başkadır

Romantik filmler arasında ortaya çıkan yapıtta dram ve tutkuda oldukça fazladır. Nelson Moss hayatının tamamını işi ile geçiren ve bununla mutlu olan bir adamdır. Neredeyse ömrümün yarısını kariyer yapmakla geriye kalanını da iş hayatında çalışarak geçirmektedir. Aşık olmayı veya sevilmeyi bilmeyen sadece çalışan bir adamdır. Araba kullanma tutkusu küçük yaşlardan beridir sürekli olarak artan yakışıklı ve genç kahramanımız Moss ehliyet almaya karar verir. Ehliyet sınavı için yola koyulan kahramanımız sınava gireceği alana gittiği anda bir aşkın içerisine düşmüştür. Sara isimli genç ve güzel kadına amansız bir şekilde aşık olan adam onu bulmak için elinden gelenin fazlasını yapmıştır. Sara ise Moss’un aksine deli dolu eğlenmeyi gezmeye seven bir kadındır.

Nelson Moss yaşadığı durumun aşk olduğunu hissedince Sara’yı bulmak için gereken her şeyi yapar. Sonunda da bulur. Sara ise bu duruma önce şaşırsa da daha sonrasında ise oldukça güzel karşılayarak Moss’un aşkına cevap verir. İkili önce birlikte vakit geçirip eğlenseler de daha sonrasında aynı eve çıkmaya karar verirler. Fakat yaşadıkları bu arkadaşlık inanılmaz derece büyük ve görkemli bir aşka dönüşmüştür. Sara’nın ise Moss’a söyleyemediği kanser hastalığı onların en büyük sorunudur. Moss bir gün ansızın sevdiği kadının kanser olduğunu öğrenir ve yıkılır. Bu durumun içerisinde olan kahramanlarımız ölümün gölgesinde aşklarını yaşamaya devam edeceklerdir. Fakat içlerinde sürekli bir ölüm, ayrılık korkusu olacaktır. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıt birçok ülkede geniş bir izleyici kitlesi elde etmiştir.

15. Sil Baştan

Dramatik komedi türü ile de ön plana çıkan yapıt romantik filmler alanında oldukça başarılı işlere imza atmıştır. Joel Carrey sevgilisine aşık bir adamdır. Yakışıklı olmasında verdiği avantaj ile birçok kadın tarafından etkileyici bulunmaktadır. Fakat o tamamen kendini Barish ait hissetmektedir. Clementine ise güzel ve çekici bir kadın olma özelliğini taşımaktadır. Joel ve Barish yaklaşık iki yıl boyunca harika bir ilişki yaşamışlardır. Fakat Barish erkek arkadaşından habersiz bir deneyin içine girmiştir. Mesleğinin de etkisiyle Barish beyin silme cihazlarına bağlanmıştır. Hafızası tamamen silinen kadına erkek arkadaşı Joel ise yaşadıklarını hatırlatmaya çalışmaktadır. Fakat bu hiçte kolay olmayacaktır.

Joel yaşanan bu durumu çözebilmek için kendisi de bu deneyin içerisine katılmak ister. Bu deneyin sonucunda ise Joel’de artık birçok şeyi kafasından sildirmiştir. Tekrar tanışıp yeniden birlikte olacaklarını düşünse de ikili için oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Çünkü kim olduklarını bile hatırlayamayan ikilinin bildiği tek şey ilişkilerinin olduğu. Fakat kimle bu ilişkiyi yaşadıklarını bile hatırlamamaktadırlar. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıt tamamen aslında duygu yüklü bir karmaşanın yaşattığı sorunları bilimsel açıdan bizlere sunmaktadır. Joel’in sevgilisini, sevdiği kadını kaybetme korkusu onu bambaşka bir durumun içerisine sürüklemiştir. Fakat yaşadıklarına rağmen ikili en sonunda birbirlerini hatırlayacak her şeyi unutup en baştan başlayacaklardır. Yani tamamen bir sil baştan olayı izleyeceksiniz.

16. Titanik

Dünya’nın romantik filmler arasında gösterdiği önemli yapıtlardan biri olma özelliğini taşıyan film gemi içerisinde geçen bir hayatta kalışı anlatmaktadır. Avrupa’da birkaç yıl boyunca vakit geçiren Jack nişanlısı ve annesiyle birlikte bir gemi yolculuğunun içerisindedir. Gemide aynı zamanda ise Rose adında güzeller güzeli bir bayan bulunmaktadır. Yaşadığı Avrupa’dan Amerika’ya seyahat eden Jack ünlü bir ressam olmasından ötürü birçok kişi tarafından beğenilen kibirli bir adamdır. Fakat nişanlısı ise ona nazaran daha sakin bir yapı içerisindedir. Fakat Jack nişanlısına bir türlü bir şeyler hissedemiyor ve ona bağlanamıyordur. Bu durumun ortaya çıkardığı sorun karşısında ise Jack Rose ile karşılaşır ve enteresan bir yolculuk aşkı ortaya çıkar.

En iyi romantik filmler kategorisinde söz ettiren yapıtta Jack ile Rose ilginç bir şekilde yakınlaşmaktadır. Fakat bu yakınlaşma esnasında arada ki sınıf farkları oldukça fazladır. Bu duruma aldırış etmeyen ikili ise birbirlerine aşk duymaktadırlar. Netice de fazlasıyla yakınlaşan kahramanlarımız birbirlerinden kopamayan bir çift haline gelmiştir. Rose ise yaşadıkları aşkın içinde kendini oldukça mutlu hissediyordur. Gemi yolculuğunun başlaması ile büyülenen aşk kısa bir süre içerisinde bambaşka bir hal almıştır. İkilinin bulunduğu Titanik gemisi ise dört gün sonra bir buz dağına çarpmıştır. Yaşadıkları aşkı sular altına gömülen ikili gemiden sağ kurtulmak için ellerinden gelenin fazlasını yapmıştır.  Aşklarının doğa ile sınandığı bu yapıt gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır.

17. Güzel ve Çirkin

 

Romantik filmler arasında Dünya’da animasyon olarak nam salmış bir film olma özelliğini taşımaktadır. Dönem içerisinde yaşlı ve dilenci bir adam varlığını sürdürmektedir. Bu dilenci adam kalacak bir yeri olmadığı için sürekli olarak üzgün bir halde ve sokaklarda yaşamaktadır. Bir gün dilenci adam gördüğü prensese gül vermiştir. Bunun karşılığında ise prensesten kalacak bir yeri olmadığı bir ev yada oda istemiştir. Fakat prenses bu durumu hiç aldırış etmeden yaşlı adamın bu dileğini gerçekleştirmek istemez. Adam bunun karşılığında ise prensesi yaşlı ve çirkin olan Beats’e lanetler ve yakındakileri bir mobilyaya dönüştürür. Yaşlı adam prensesin yanına bir ayda ve birde gül bırakır eğer 25 yaşına kadar sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse bu lanetten kurtulacaktır yoksa hayatının tamamını bu şekilde geçirmek zorundadır.

Kendini ormanın derinliklerine kapatan prenses ise hayatından bezmiş bir haldedir. Günler, yıllar sonra yolculuğa çıkmak isteyen güzeller güzeli Belle yolculuk esnasında çirkin ve sevgiden uzak Beats’in şatosunun önünden geçer. Ormanda yollarını kaybetmelerinin de etkisiyle kötü kalpli kadının şatosunun tamda önüne gelmişlerdir. Bu sırada ise Beats güzeller güzelli Belle’yi alıkoymuştur. Bu durumun yaşanması ile birlikte Belle bazı şeyleri şato içerisinde araştırmaya karar verir. En iyi romantik filmler arasında gösterilen yapıtta gerçekler sonradan ortaya çıkacaktır. Fakat bazı şeylerin geri dönüşü hiçte kolay olmayacaktır.

18. Aynı Yıldızın Altında

Romantik filmler arasında hüznü ve tutkuyu size sunan yapıtta Hazel ve Augustus kahramanlarımızdır. Genç ve güzel bir kadın olan Hazel 16 yaşındadır. İyi bir çocukluk yaşamış ve hayatının her alanını güzel bir şekilde yaşamıştır. Fakat amansızca yakalandığı tiroid kanseri ile boğuşmaktadır. Genç oluşunun bu hastalığı yenmek konusunda etkisi olsa da son üç senedir bu sorunu yaşadığı için yıpranma ve bıkkınlık dönemine gelmiştir. Bu hastalığa karşı moral olacak bir etkinlikte Augustus isimli genç bir adamla ansızın tanışır. Augustus ise beyin tümörü ile savaşmış ve bu durumdan kurtulmak için birçok ameliyat geçirmiştir. Öyle ki bu hastalığı yüzünden bir bacağını bile kaybetmiştir. Bu etkinlikte taşınan ikili birbirlerine ilgi duymaya başlar ve arada tutkulu bir aşk ortaya çıkar.

Sadakat örneği gösteren Augustus sevgilisi ve sevdiği kadın olan Hazel’in haberi ile yıkılmıştır. Çünkü Hazel artık hastaneye yatmalı ve akciğer tedavisi olmalıdır. Bunun üzerin ise Hazel hastaneye yatırılmıştır. Sevdiği kadını biran olsun yalnız bırakmayan Augustus hastaneden hiç ayrılmamaktadır. Kaybetme korkusu ile de sürekli camın arkasından onu izlemektedir. En iyi romantik filmler kategorisinde önemli bir yere sahip olan yapıtta Augustus sevgilisinin en büyük hayalini gerçekleştirmek için plan yapmaktadır. Hazel Peter Van Houten’in en büyük hayranlarından biridir. Augustus ise bu hayal için sevgilisi ile yola koyulur. Amsterdam’a genç aşıklar yazarı bulmaya çalışacaktır.

19. Zamanda Aşk

Romantizm tadı ile bizleri büyüleyen filmde kahramanımız Tim Lake 21 yaşına basmıştır. Romantik filmler arasında başarılı bir şekilde gösterilen film Tim Lake ve aşkını konu almaktadır. Hayatının bütün evrelerini ailesi ile en iyi şekilde geçiren ve aile ilişkilerine önem veren genç bir adamdır. Yeni yaşıyla birlikte bir yeteneğe sahip olduğunu fark etmiştir. Tim ailesinde birçok erkeğin yapabildiği gibi zamanda seyahat edebilmektedir. Bütün Lake ailesi bunu yapabildiği için Tim’de yeni yaşıyla birlikte yapabilecektir. Bu durumun farkına varan ve kullanmaya başlayan Tim ilk olarak utanç verici anları değiştirmeye karar verir. Yeteneğinin de etkisiyle zamanda yolculuk yapar ve kendisinin, arkadaşlarının utanç verici olduğu durumların hepsini kolaylıkla düzeltebilir.

Sahip olduğu yeteneğin ve yaşadığı zamanın farkında olan Tim Londra’ya taşınmaya karar verir. Bu taşınma anından itibaren en iyi romantik filmler arasına giren tutkulu ve büyülü bir aşkın kapısını da aralamaktadır. Londra’da evini yerleştiren ve şehri tanımaya çıkan kahramanımız Mary’ye aniden âşık olur. Mary genç, güzel ve çekici bir bayandır. Bu durumunda farkında olan genç kahramanımız ona açılmak için doğru zamanı beklemektedir. Nihayet bir yolunu bulur ve bu ilişkiye başlarlar. Fakat bu büyülü aşkın içerisinde hatalar yâda üzüntüler olmaktadır. Genç adam bu durumu düzeltmek ve sevdiği kadını kaybetmemek için yeteneğini sık sık kullanmaktadır. Öyle ki belli bir süre sonra artık sıkıntısız sorunsuz bir ilişki olmuştur. Fakat ilerleyen dönemlerde hataların hayatımızda olması gerektiğini düşünür ve bu yeteneğini ilişkisinde kullanmamaya karar verir.

20. Bir Zamanlar

Dram, müzikal, romantizm ile karşımıza çıkan yapıt en iyi romantik filmler arasında gösterilmektedir. İrlandalı adam şarkı söyleyen ve söz yazarlığı yapan genç, yakışıklı bir bireydir. Maddi durumu pekiyi olmadığı için babasının dükkânında çalışmaktadır. Fakat tutkunu olduğu müziği de hayatından hiç eksik etmemektedir. Babasının dükkânında çalışarak geçirdiği vaktinden para kazansa da akşamları sokak sanatçılığı yapmaktadır. Bir gün yolda yürürken Çek bir kadınla karşılaşır. Eşinden ayrı olan ve kendi hayatını kuran kız ise gündüzleri annesine ve kızına bakıyordur. Kendisini geçindirmek ve kızına daha iyi bir hayat sunmak için akşamları da sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanmaktadır. Ses tonundan ve söylediği sözlerden etkilenen adam ise genç kadınla tanışmaya karar verir.

Eşinden ayrı olan kadın kendi hayatını kurmak ve annesine, kızına bakmak için yaptığı bu işte son derecede başarıdır. Hayali ise kendine ait bir albüm yapmak ve bunu insanlara sunmaktadır. Genç adam ise bu hayalini öğrenince gerçekleştirmek için ona yardım edecektir. Fakat bunu yapabilmek için gerekli maddi imkâna sahip olmayan ikili öncelikle birlikte çalışmaya karar verdikten sonra demo bir kayıt almaktadırlar. Genç adam ise bu kısa şarkı söylemini ise müzik şirketlerine göndermektedir. Romantik filmler arasında epey bir önemli yere sahip olan film bu aşamada ise tamamen umut dolu bir yolculuğa yelken açmaktadır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
603 defa okundu