Dünyanın En İyi 20 Suç Filmi

1. The Godfather

Polisiye ve dram türü ile tasarlanmış konusu suç filmleri arasında en iyi yapıt olarak gösterilmesine neden olmuştur. Don Vito Carleone suça dayalı bir örgüt kurmuştur. Tüm Carleone ailesi bu suç örgütü içerisinde yer almakta ve New York’un yer altı işlerini yürütmektedir. Aile İtalyan asıl olmasına rağmen yıllar önce Amerika’ya göç etmiştir. Don Vito acımazsız ve katı kuralları olan bir mafya babasıdır. Politikacılar ve yargıçların maşa olarak kullanıldığı bu örgüt diğer mafyalara göre daha gelişmiştir. Her istenileni ve her denileni yapması gereken yüksek kademeli insanlardan oluşmaktadır. Uyuşturucu sevkiyatını sürekli olarak Amerika ve İtalya arasında koordine etmektedirler. Bu nedenle de sürekli olarak yeni bir suç işleme potansiyeline sahiplerdir.

Uyuşturucu konusunda politikacılar ile sürekli olarak ayrılık aşamasına gelen Don Vito artık kumardan başka bir iş yapmamaya karar verir. Çünkü kumar politikacılar için suç teşkil etmezken uyuşturucu büyük bir suç olarak kabul edilmektedir. Amansız öldürülen bir polis ve ayrılığın aşamasında kalan Don Vito artık ölümün eşiğindedir. Nitekim de bir gün amansızca öldürülür. Bu olaylardan sonra izinden giden Sonny olayların içerisine dahil olur. Sonny mafya babasının oğludur. New York’ta çalışan suç örgütleri ile amansız bir savaşın içerisine girer. Fakat uyuşturucudan uzak duran ve hayatının tamamını askerlikte geçirmiş Michael ister istemez bu sürecin içerisinde yer alır. Aileyi artık çok daha büyük felaketler beklemektedir. En iyi suç filmleri arasında epeyce kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

2. Goodfellas

Suç filmleri arasında kendisini ön plana çıkaran yapıtta mafya da yükselme durumu ve bunların gerektirdiği suçluluk piskoloji anlatılmıştır. Henry Hill küçük yaşlardan beridir sürekli olarak ezilerek büyütülen bir adamdır. Bu durumun yarattığı acımasızlık ve yeni hayat kurma isteği onu Jimmy ve Tommy ile tanıştırmıştır. Jimmy adında ki kahramanımız tamamen yasa dışı işlerin içerisine giren ve bunu yapmaktan onur duyan bir adamdır. Tommy ise istemeyerek de olsa katıldığı suç çetesinde farklı faaliyetler göstermektedir. Üç kişinin tanışması ile birlikte artık bir suç işleme durumu an meselesi haline gelmiştir. Nitekim de Henry, Tommy ve Jimmy banka soymaya karar verirler. Uzun uğraşlar sonunda ise bir plan yapmışlardır.

Henry, Jimmy ve Tommy yanına aldıkları arkadaşları ile bankayı soymaya giderler. Başarılı bir şekilde soygunu gerçekleştiren üçlüden Jimmy ve Tommy geride kalanların ve bankaya soygununda eşlik eden herkesi öldürmüşlerdir. Bu durum sayesinde hem hisselerini arttırmış hem de kurulan mafya içerisinde epey önemli bir adım atmışlardır. Henry ise yapılan bu yanlışı hazmedemiyor ve herkesin öldürülmesini unutamıyordur. Fakat mafya içerisinde Jimmy ve Tommy çoktan yükselişe geçmişlerdir. Henry ise beslediği kin ve nefret ile intikam almak için elinden geleni yapacaktır. En iyi suç filmleri arasında kabul edilen yapıt Dünya’da büyük bir yankı uyandırmış günümüzde bile hala izlenilmekte olan bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır.

3. Pulp Fiction

Konusu ile büyük yankı uyandıran yapıt suç filmleri arasında kendisinden hala söz ettirmektedir. Kahramanlarımız olan Honey Bunny ve Pumpkin acemi birer soyguncudur. Hayatlarının her anında suç işleme potansiyeli olan iki insandır. Honey ve Pumkin aynı zamanda da birbirlerine âşıklardır. Bu durumunda verdiği güven ile birbirlerini sürekli olarak yeni bir suçun içerisine atmaktadırlar. Vincent Vega ve Jules ikilisi ise patronlarının günlük işlerini yapmaktadırlar. Ödemeyi geciktiren insanları vurarak şehirde kendilerinden söz ettirmektedirler. Vincent aynı zamanda patronun güzel karısının işlerini de yapmaktadır. Öyle ki patronun herkesten sakındığı çocuğu ona emanettir ve gün içerisinde sürekli olarak onunla ilgilenmek zorundadır.

Jules artık yaşadığı bu sorunların son bulması ile psikolojik bir bunalımın içerisine girmiştir. Artık suç yaşamından uzak durmak kendine daha iyi bir hayat kurma düşüncesi içerisindedir. Fakat bunu yapmak hiçte kolay olmayacaktır. Çünkü bulaşmış olduğu suçlar ve arkasında bıraktığı cesetler sürekli olarak onu işaret etmektedir. Cesur bir boksör ise hayatının tamamını doğruluk içinde yaşamış ve hilelerden uzak durmuştur. Son maçında teklif edilen bahis düzenini ise ret edince kaçması gerekmektedir. Farklı hayatlarda olan ama sürekli suçlara karışan kahramanlarımızın ise hepsinin yolu ansızın kesişecek ve bambaşka bir düzenin içerisine gireceklerdir. En iyi suç filmleri arasında görülen yapıt birçok kahramanın tekrardan düzelme ve suçtan uzaklaşma durumunu konu almaktadır.

4. City Of God

Brezilya’nın Rio de Janeiro sokaklarını konu alan yapıt suç filmleri arasında kendisine önemli bir yer bulmuştur. Şehrin arka sokaklarında polislerin bile giremediği bir alan oluşmuştur. Bütün suçlar ve pis işler bile buradan dönmektedir. Öyle ki politikacılar bile buradan para kazanıyor insanların öldürülmelerine ses çıkarmıyordur. Buscapê ise bu sokakta yaşayan bir gençtir. Küçük yaşlardan beridir idealleri olan ve suça karışmaktan korkan bir adamdır. Fakat bazen anlamsız bir şekilde suçun içine çekilmeye çalışılsa da o bu yaşananlardan uzak durmaktadır. Muhabir olmayı çok isteyen kahramanımız bunu başarabilmek için polislerin bile giremediği sokakta resim çekip yazılar ve bunları gazetelere servis eder. Fakat bu iş hiçte öyle kolay olmayacaktır.

Buscapê yaşadığı sokağın sürekli olarak cinayetlere tanık olmasından artık bıkmıştır. Kendini ve ailesini kurtarmaya karar verince gazeteye yazılar yazar. Kimsenin giremediği bu sokakta gönderdiği yazılar binlerce kişi tarafından heyecanla okur. Nitekim artık o büyük bir suç muhabiridir. Gazeteye çağırılması ile birlikte ailesini oradan alan genç adam kendine yeni bir hayat kurmuş ve orada yaşayan çocukları da kurtarmaya çalışacaktır. Mafyaların ise bu durumdan hoşnut olmayacağı ve izin vermeyeceği bilinen bir durumdur. Bu hedef sırasında onu inanılmaz zorlu görevler ve sorunlar beklemektedir. Umut, kararlılık ve azimle büyüyen bir gencin hikâyesini anlatan bu film en iyi suç filmleri arasında gösterilmektedir.

5. The Usual Suspects

Dünya suç filmleri sıralamasında önemli bir yere sahip olan yapıt kendisinden uzunca bir süre söz ettirmeyi başarmıştır. San Pedro adasında inanılmaz şekilde bir tekne patlamıştır. Türk asıllı mafya babası Kayzer Söze nefret ettiği ve sevmediği Keaton isimli adamı tekne içinde silahla vurunca olanlar olmuştur. Siyahtan çıkan merminin benzin bidonları denk gelmesi ile gürültüyle patlayan tekne birçok kişi tarafından dikkat çekmiştir. Bu durumun yaşanması üzerine Amerika’dan FBI ve gümrük ajanları yola koyulmuştur. Çünkü arkada amansız patlayan bir tekne ve cevap bulunması gereken birçok soru vardır. Bunun üzerine birbirinden habersiz giden iki ajan yolda tanışır ve bu olayı çözmeye karar verirler.

Ajanlar ilk önce görgü tanıkları ile konuşur daha sonrasında ise gemiye giderler. Gemide öldüren adam ve tam tamına 91 milyon $ nakit para vardır. Olayın daha inanılmaz bir boyut alması ile birlikte ajanlar gemiden sağ kurtulan iki yaralının yanına gider. Macar uyruklu yaralı adam her şeyi Kazyer’in yaptığı ve paranın uyuşturucu parasını olduğu söyler. Diğer yaralıda aynı şeyi söyleyince bütün gözler ölmüş olan suç lideri Kayzer’e yönelir. Ayrıca aynı limanda birçok ceset daha bulununca ajanlar suç ortaklarını bulmak için son altı haftayı derinlemesine incelemeye karar verir. Fakat ortaya çıkan dehşetler onları birçok tehlikenin içerisine sürükleyecektir. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıt birçok kişi tarafından heyecanla izlenilmiştir.

6. Reservoir Dogs

Suç filmleri arasında aksiyon, gerilim türü ve konusu ile kendisinden uzunca bir süre bahsettirmeyi başaran bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Joe Cabot karısını yıllar önce kaybetmiş sadece oğlu ile yaşayan ve hayatını öyle devam ettiren bir adamdır. Joe zengin olmayı ve oğluna daha iyi bir gelecek hazırlamayı planlıyordur. Fakat bunu yapabilmek için elinde birazcık birikimin olması gerektiğini unutmuştur. Girdiği birçok işte batmış ve artık farklı yollara girmeye karar vermiştir kahramanımız. Bunun üzerine oğlunun da içerisinde bulunduğu bir suç örgütü kurmuştur. Zengin olmayı hedefleyen Joe, oğlu ve birkaç tane adamı plan yaparak banka soymaya karar verir. Plan nitekim başarılı bir şekilde yapılmış artık fiiliyata geçmeyi beklemektedir.

Joe ve ekibi planı gerçekleştirmek için soygun yerine doğru hareket etmektedir Herkesin içerisinde zengin olma isteği ve kurtulma düşüncesi biraz daha bağlanmalarını sağlamıştır. Böylesine bir plan içerisinde yer alan ekip ise soyguna başladığı yere gelir ve harekete geçerler. Fakat beklenmedik bir durum olur ve polislerde aniden baskın yapar. Çünkü ekibin içerisinde polislere hizmet eden bir ajan vardır. Kurtulamayacağını anlayan ekipte herkes birbirine silah çeker ve ajanı bulmaya çalışır. Birçok ekip arkadaşını kaybeden Joe ve oğlu depoya sığınır. Fakat durum inanılmaz bir hal alınca baba ve oğul bile hesaplaşacaktır. En iyi suç filmleri arasında kendisinden söz ettiren yapıt günümüzde bile birçok kişi tarafından izlenilmektedir.

7. Bonnie ve Clyde

Eski bir yapıt olmasına rağmen suç filmleri arasında kendisini hala korumayı başarmış bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Kahramanımız Clyde çalışmayan ve sürekli bir suçun içerisine dâhil olan bir adamdır. Son dönemlerde yaşadıkları ile de aslında yeni bir suçun içerisine sürüklenmektedir. Bu sefer yapmak istediği lüks ve son model bir arabayı çalıp ondan kazanacağı parayla kendine bir hayat kurmaktır. Fakat bu işi yaparken biraz zorlanacaktır. Önce bir plan yapması gerekiyordur. Nitekim de zaman kaybetmeden başarılı bir şekilde planını yaptı ve harekete geçmesi artık an meselesidir. Çaldığı arabada ise hırsızlık şokunu yaşamaktan ziyade aradığı aşkı bulacaktır.

Bonnie arabanın sahibinin kızıdır. Clyde’yi görür görmez âşık olur ve onunla kaçmak ister. Clyde ise bu durumun mümkün olduğunu anlatmasına rağmen vazgeçmeyen kızı alarak gider. Eyaletler arası sürekli olarak yolculuk yapan ikili kısa bir süre içerisinde birbirlerine iyi âşık olmuşlardır. Fakat alışkanlıklarından vazgeçemeyen Clyde için Bonnie’de hırsız olmaya karar verir. Bu durumun yaşanması ile birlikte ikili artık Amerika’da birçok banka soygunu gerçekleştirmiş âşık çift olarak anılmaktadır. Uzunca bir süre hırsızlıklar yapmaya devam eden ikili artık yavaş yavaş yolun sonuna gelmektedir. Bu ayrılık hiçte öyle kolay olmayacaktır. En iyi suç filmleri arasında Dünya’da birçok kişi tarafından izlenilen yapıt günümüzde çekilen birçok filme hala konu olmaktadır.

8. Touch Of Evil

Nostaljik bir yapıt olmasına rağmen Dünya’da suç filmleri arasında birçok kişi tarafından önemle izlenen bir yapıt olmayı başarmıştır. Polis müfettişi Ramon Miguel Vargas ile eşi Susan balayı geçirmek için şehirden ve meslek hayatlarından biraz uzlaşmak isterler. İkili bir birine tutkulu derecede âşıktır. Balayı için yola çıkan kahramanlarımızı ise yol kötü bir sürpriz beklemektedir. Meksika sınırına yakın bir kasabada tatil yapmaya başlamışlardır. Fakat kasabaya düzen oldukça hızlı bir şekilde değişmektedir. Bundan habersiz tatil yapan kahramanlarımızı ise bombalı araç beklemektedir. Tam kasabayı gezmeye gidecekleri sırada büyük bir sesle araba patlamıştır. Hemen olay yerine giden Ramon polis müfettişi olduğu için incelemelerini yapmış ve bombanın Amerika’ya ait olduğunu anlamıştır. Bu durum üzerine ise kahramanlarımız tatilde bile sorundan uzak kalamayacaklarını anlamışlardır.

Ramon Amerika patlayıcı olduğunu görünce olayı kendisinin incelemek istediğini söyler. Bunun üzerine yerel yönetim olumlu bulur ve bombalı araç saldırısı için Ramon’u görevlendirir. Polisimizin yanına ise sahtekâr olan ve örgüte hizmet eden Hank Quinlan’ı verirler. Hank bu bombalı araç saldırısının düzenleyicilerinden biridir ve aynı zamanda da polistir. Hank’ın bu ihanetini kahramanımız Ramon fark edecek ve tatil için geldiği kasabada bir suç örgütünü çökeltecektir. En iyi suç filmleri arasında yıllardır sevilerek izlenilen bir yapıt olmayı başarmıştır. Döneminin sorunlarını anlattığı içinde tarihi bir film olarak da kabul edilir.

9. Casino

Konu ile birçok kişi tarafından beğeni ile izlenilen yapıt suç filmleri arasında kendisini bir adım öne çıkarmayı başarmıştır. Ace Rothstein tamamen kumardan vazgeçemeyen ünlü bir spor bahisçisidir. Ace aynı zamanda da Amerika’nın en büyük kumarhanesinin işletmeciliğini yapmaktadır. Gün içerisinde birçok kişinin mallarını ellerinden alıyor ve servetine servet katmaktadır. Sürekli olarak zengin olma isteği içerisinde ilerleyen işletmecinin yanında ise ona eşlik eden arkadaşı Nicky vardır. Nicky ise Dünya’da ne olursa olsun asla eğlenmekten ve kadınlar vakit geçirmekten kopamayan bir adamdır. İki adamın ise ortak noktası sadece paralara sahip olmaktır. Fakat ne zaman işin içerisine kurnazlık girse onların sonu gelecektir.

Ace ünlü bahisçi olmasının da etkisiyle oturduğu her masadan para ile kalkmaktadır. Kimin masasına oturuyorsa ondan ciddi kazançlar sağlıyordur. Fakat bu durum artık çekilmez bir hal alınca mafya işletmeciyi takip etmeye başlar. Ginger ise kumarhaneye oyun oynamaya gelen genç ve güzel bir kadındır. Ace bu kadına âşık olunca tamamen değişmeye başlar. Fakat Gİnger’in uyuşturucu alışkanlığı onu korkutmatadır. Bu durum üzerine ise uyuşturucuyu bırakacağını söyleyen kadın inanılmaz bir plan yaparak Ace’nin elinde bulunan bütün paraları ve mücevherleri alarak eski sevgilisine döner. Eski sevgilisi ise Ace’nin kumarda yendiği mafya babasıdır. Paraları geri almaya çalışan kahramanımı ve arkadaşını yapmaları gereken suikastlar beklemektedir. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıt kısa sürede büyük işler başarmıştır.

10. Chinatown

Suç filmleri arasında Dünya’da büyük yankı uyandırmış ve birçok ödüle laik görülmüş başarılı bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Ida Sessions güzel ve çekici bir kadındır. Kariyeri olan kendini sürekli olarak geliştiren bir kadın Hollis Mulwary’ye âşık olmuştur. Hollis ise başarılı bir mühendis aynı zamanda da yakışıklı bir adamdır. İkili vakit geçirdikten sonra birbirlerine âşık olduklarını hissetmeleri ile birlikte evlilik kararı alırlar. Bunun üzerine evlenen ikili mutlu ve güzel bir beraberliğe sahiptir. Ida Sessions aldatıldığını düşünerek evliliklerinin daha ilk başlarında kocasını takip etmesi amacıyla FBI ajanlarından birinden yardım ister. Ajan Jake Gittes ise bu görevi için Hollis’i takip etmektedir. Nihayetinde bir kadınla görüntüleyen ajan bunu hemen Ida’ya gönderince evlilikleri biter. Fakat olayın ilginç bir yöne gitmesini sağlayan ise mühendis olan Hollis’in davadan birkaç gün sonra esrarengiz bir biçimde öldürülmesidir. Birkaç parçaya ayrılarak evin salonun bırakılmıştır. Ajan Jake içinse bunu çözmek biraz zor olacaktır.

FBI ajanı Jake hemen işe koyulur ve adamın eski karısı olan Ida ile görüşmeye başlar. Ida hakkında bilgiler araştırıyor onu bir nevi bir testin içerisine çekiyor ve deniyordur. Böylece hem cinayeti çözmeye çalışıyor hem de Hollis hakkında bilgiler ediniyordur. Fakat bu cinayeti çözmek sanıldığı kadar kolay olmayacaktır. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıt aksiyon türünü de başarılı bir şekilde içerisinde barındırmaktadır.

11. Yaralı Yüz

Siyasi içerikli bir konusu da yapıt suç filmleri arasında kendisini sürekli olarak ön plana çıkarmaktadır. Siyasi yaptırımlar sonucunda ve çıkan karşıt görüşler ile Küba’da rejim mualiflerinin Amerika’ya gitmesinin önü iyice açılmıştır. Birçok kişi gitmek için hazırlanmış ve ülkesini terk ediyordur. Bu terk sırasında insan ayrımı yapılmadan herkes gitmektedir. Birçok suçlu ve akış hastaları bile gitmektedir. Bu durum Amerika Devleti’ni düşündürse de artık engel olmayacak bir durum haline gelmiştir. Yeni gelen suçlular ile Amerika’da birçok mafya kuruluyor ve birçok olay işleniyor. Küba’dan gelenler arasında ise Dünya’nın en tehlikeli suçlularından biri olan Tony Montana’da vardır. Tony arkadaşı Manny ile göç etmiştir.

Ülkeye gelir gelmez hemen kendilerine bir suç ağı kurmayı hedeflemektedir Tony ve Manny. Fakat birçok kişi çoktan mafyalarını kurmuş ve insanlara zülüm etmeye başlamıştır bile.  Öyle ki göç edenlerin birçoğu geri dönmeye karar vermiştir. Tony ise kararlığı ve suç işleme eğilimi ile ülkenin en büyük baronlarından olan Frank Lopez’in sağ kolu olmayı başarmıştır. Artık uyuşturucu ve kara paranın başına geçmeyi hedeflemektedir. Zaman içerisinde arkadaşı Manny ile de başarılı cinayetlere imza atan Tony uyuşturucu baronu Frank’ın ölmesi ile birlikte mafyanın başına geçmiştir. Artık bu saatten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sizlerde en iyi suç filmleri arasında olan bu yapıtı dilediğiniz gibi izleyebilirsiniz.

12. İçerideki Adam

Şüphesiz konusu ile son dönemlerde çekilen yapıt suç filmleri arasında kendisinden epeyce bir söz ettirmiş ve birçok ödüle laik görülmüştür. Yaşadıkları sorunlar ve sıkıntılar nedeni ile bir grup arkadaş hücre içerisinde tedavi altında tutulmaktadır. Bunun en büyük sebebi ise birçoğunun yaptığı suçlar ve cinayetlerdir. Çünkü yaşattıkları ile yüzleşmeye başlayınca hepsinde bir sorun oluşmuştur. Hücrelerinde kalan kahramanlarımız kısa bir süre içerisinde amansız tanışırlar. Bu saatten sonra ise artık bambaşka bir dönem başlayacaktır. Çünkü kahramanlarımız kafalarında ki planları birleştirerek yeni bir suça karışacaklardır. Boyacı kılığında ki gurup banka soymak için artık destansı bir plan içerisine dâhil olmuştur.

Wall Street’in en büyük kurumunu soymak için harekete geçen kahramanlarımız 50 kişiyi rehin almışlardır. Bu aşamadan sonra artık kimseyi öldürmeden devlete ve ajanlara istediklerini yaptırmayı hedeflemektedir. Fakat bu durum biraz zor olsa da kahramanlarımız için kolay bir hale dönüşecektir. Çünkü yaptıkları plan polisler ve ajanlardan bir adım önce olmalarını sağlamaktadır. Devlet ise prosedür gereği bir ajan ve iki polisi görevlendirmiştir. Kahramanlarımız ile anlaşmaya çalışacak olan bu ekip hiçbir şekilde onların düşündüğü gibi düşünemez ve öne geçemez. Banka müdürünün ve bir kadının görüşmek istemesi ile birlikte olay bambaşka bir hal almıştır. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıt kusursuzca tasarlanmış ve zekâ dolu bir hal almıştır.

13. Köstebek

Hayatın içerisinde sürekli olarak bir imtihan ile karşı karşıya kalan kahramanlarımızın hikâyesi suç filmleri arasında epey önemli bir yere sahiptir. Amerika Birleşik Devleti tarafından Bostan’a hüküm süren bir mafyayı çökeltme operasyonu yapılacaktır. Bu durum hiçte o kadar kolay değildir. Çünkü Dünya’ya hüküm süren mafyanın etrafından yargıçlar, politikacılar ve daha birçok diplomat vardır. Massachusetts Polis Teşkilatı ise bu durumu önemsemeden yapacakları operasyonla ilgili planlar kurmaktadır. Billy Costingan ise Bostan’ı iyi bilen genç bir polistir. Tüm plan onun ve bir başka polisin örgüte sızması ile başlayacaktır. İlk başta herkes için kolay gibi görünse de bu olay o kadar kolay olmayacaktır.

Bill sert ve acımaz bir adamdır. Polis olmasına rağmen eğlenceye ve vaktini boks maçları izlemek geçiren bir adamdır. Bu davranışları yüzünden de birçok kez polis kimliğine el konulmuştur. Aslında bu görev onun yükselmesine ve tekrar iyi bir polis olmasına neden olacaktır. Temel eğitimlerin ardından kahramanımız mafyaya sızmış ve artık mafya babası Costello’nun en önemli adamlarından biri olmuştur. Fakat ters giden bir şeyler vardır. İki genç poliste amansız bir şekilde ifşa edilme durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Mafyayı çökeltmeden önce bulmaları gereken köstebek vardır. Yapıt en iyi suç filmleri arasında kendinden epeyce bir dönem söz ettirmeyi başarmıştır. Bu başarısından dolayı da birçok ödüle laik görülmüştür.

14. Kapışma

Boksun ve hırsızlıkların içerisinde geçen yapıt suç filmleri arasında kendisinden her zaman söz ettirmektedir. Türk ve Tommy yakın birer arkadaşlardır. Fazla para kazanma istekleri onları yanlış bir yola sürüklemiş ve lisansız bir boks müsabakası düzenlemeye karar vermişlerdir. Fakat bunu düzenleyebilmek için paraları yoktur. Bu yüzden acımasız mafya babası Tuğla Kafa ile tanışır ve yardım isterler. Şartlar yerine getirilirse bu yardımı yapacağını söyleyen mafya babası gerekli parayı verir. Hızlıca organize etmeye başladıkları müsabaka için öncelikle çingenelerden bir karavan almaya karar verirler. Çingeneler kötü bir karavanı verince ortalık tamamen karışır. Tommy çingenelerden bir yumruk yer ve bayılır. Bu durumu öğrenince Türk hemen gider ve Micky ile anlaşır. Çünkü müsabaka da onu dövüştüreceklerdir.

Parayı vermesinin ardından ise mafya babası artık daha fazla zengin olacağı günü beklemektedir. Çünkü mafya babası Micky’in dördüncü periyodda nakavt olmasını istemektedir. Bütün bahisleri ona göre oynamış ve bütün parayı alacaktır. Türk ile Tommy ise bu planın aksine bir sonuç elde etmeyi planlıyordur. Mafya babasının beklediği gibi olmaz Micky’i maçı kazanır. İyice batışa geçen Tuğla Kafa ikili öldürmek için emirler verir fakat kahramanlarımız çoktan kaçmışlardır. Yolda karşılaşacakları elmas hırsızı ile birlikte bambaşka bir maceranın içerisine atılacaklardır. En iyi suç filmleri arasında kendisinden yıllardır söz ettiren yapıt günümüzde bile sevilerek izlenilmektedir.

15. Adalet Peşinde

Suç filmleri arasında kendisinden söz ettiren yapıt içerisinde dram, gerilim ve aksiyonu barındırmaktadır. Shelton karısını ve çocuklarını seven bir adamdır. Bütün bir hayatını çocuğuna ve karısına adayan adam bir gün ansızın eve giren bir hırsız tarafından bütün hayatı değişir. Yapılan bu soygunda bir tek kurtulan Shelton olmuştur. Fakat mafya babalarının ve kötü adamların kararı ile Shelton’un karısı ve çocuğu acımasız bir şekilde öldürülmüştür. Bu yaşananların içinde artık kahramanımızın hayatta bir amacı kalmamıştır. Sadece tek düşledi karısının ve çocuğunun intikamıdır. Bu intikam içinse destansı bir araştırma içerisine girmektedir. Yaptığı araştırmalar ve planlar sonucunda ise artık birçok kişiden intikam almaya hazır bir adam haline gelmiştir.

Shelton’un evine karışan soyguncular daha öncesinde yakalanmıştır. Yargıç Nick tarafından birine hafif bir ceza verilirken biri de yıllarca içeride yatacaktır. Yıllar sonra hafif ceza alan adam dışarı çık ve bir gün parkta ölü bulunur. Bunun nedeni ise Shelton tarafından alınan intikamdır. Shelton çekinmeden bunu yaptığını itiraf. Yargıç Nick ise onu karşısında görünce ceza verir fakat Shelton yargıcı tehdit etmiştir. Eğer adalet sistemi düzeltilmezse önce Nick’in ailesi daha sonrasında ise bütün insanları tek tek öldürecektir. Nitekim de dediğini yapar ve birçok kişiyi hapishane de katletmeye başlar. Kusursuz bir şekilde tasarlanan cinayetlerin yaratıcı olan Shelton ise arkasından iz bırakmamaktadır. Fakat artan bu suikastları bir tek yargıç düzeltebilecektir. En iyi suç filmleri arasında kendisinden yıllardır söz ettiren bir yapıt olmayı başarmıştır.

16. Azap Yolu

Dünya’nın yakından takip ettiği yapıt suç filmleri arasında kendisinden uzunca bir süre söz ettirmeyi başarmıştır. Michael Sullivan hayatının tamamında tehlikeli suçlara karışmış bir adam olarak idame ettirir. Tetikçilik yaparak parasını kazanan Sullivan aynı zamanda da bir mafya babasının oğlu gibi sevdiği bir adamdır. John Rooney ise Amerika’da bir suç örgütünün başındadır. Birçok tehlikeli oyun ve tehlike işler onun sayesinde dönmektedir. Asıl İrlandalı olarak bilinse de herkes onu Amerika’nın en büyük tehlikesi olarak saymaktadır. Sullivan ise Rooney tarafından verilen görevleri yerine getiriyor ve ona hizmet ediyordur. Hatta o kadar başarılı bir tetikçidir ki Sullivan varisi olarak onu düşünmektedir. Fakat bu mafya babasının oğlu olan Connor Rooney bu yakınlaşmadan ve varisi olarak Sullivan’ı düşünmesinden dolayı babasından nefret edecek dereceye gelmiştir.

Connor Rooney babası tarafından dışlanmalara daha fazla dayanamaz ve kendisine suç örgütü kurmaya karar verir. Bu durumdan kimsenin haberi olmasa da amacı sadece Sullivan’ı ortadan kaldırmak ve tahta oturmaktır. Mafya babası John ise git gide oğlunu dışlıyordur. Tüm bu yaşananların önünde ise Connor planını devreye sokar ve Sullivan’ı bitirmeye başlar. Fakat yanlış yapılan hesaplar ve planlar ile aslında babasının sonunu hazırlamaktadır. Babası ise tüm bu yaşananlara karşı daima oğlunun yanında olacak ve onu kimsenin öldürmesine izin vermeyecektir. En iyi suç filmleri arasında konusu ile dikkat çeken yapıt günümüzde bile hala izlenilmektedir.

17. İlk Gün

Suç filmleri arasında önemli bir yere sahip olan yapıt polisiye olarak da karşımıza çıkmaktadır. Jake Hoyt başarılı bir eğitim döneminden sonra nihayet arzu ettiği Los Angeles polis dairesine atanmıştır. Hayatındaki diğer bir hedefi ise bu polis dairesinde başarılı işlere imza atan bir narkotik dedektifi olmaktır. Alonza Harris ise uyuşturucu dedektifliği yapan başarılı bir ekibin başıdır. Fakat bu ekip suçları ortaya çıkarmaktan ziyade suçlara karışmaktadır. Jake ise bu guruba dâhil olup ünlü dedektif olmayı düşünmektedir. Alonza ile Jake amansız bir şekilde taşınır ve ekibe dâhil olma yolunda hızlı adımlar izler. Fakat Jake suçluların yakalanmasından yanadır oysa Alonza tamamen suç çeteleri ile iş birliği yapmanın hedefi içerisindedir.

Alonza uyuşturucu ticareti yapan bir Rus mafyasının liderini öldürmüştür. Öldürme karşılığında ise 1 milyon dolar para kazanacaktır. Bu parayı ise bir tek Rogerdan temin edebilmektedir. Olayların içerisinde kalan Jake ise artık birçok gerçeği biliyordur. Alonza bu bilgileri bilmesini fark etmesi ile birlikte artık öldürmesi an meselesidir. Fakat Jake onu öldürmeye gelen mafyanın kızını sabah tecavüzden kurtarmıştır. Bir nevi ödeşme olarak edilen bu durum Jake’in bağışlanmasına sebep olmuştur. Alonza ise artık bir düşman daha kazanmıştır. Jake bu yaşananları öğrenince kendine bir ekip kurar ve Alonza ile hesaplaşmaya gider. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıtta Jake’in hesaplaşması ile Alonza’nın ölümü gerçekleşir.

18. Kuzuların Sessizliği

Suç filmleri arasında başarılı işlere imza atmış olsa da konu gereği içerisinde psikolojilide barındırmaktadır. Hayatının her alanını başarılı bir şekilde yaşamış ve eğitimine önem vermiş bir adamdır Clarice Starling. Yaşamak istediği ve ulaşmayı arzuladığı tek hedefi ise FBI personeli olmaktadır. Nihayetinde bunu başarmış ve bu polis servisinde görev almaktadır. Eğitimini tamamladıktan ve mezun olduktan sonra yapması gereken ilk görev ise bütün insanların derisini yüzen sadist bir katil ile ilgili bilgiler toplamaktır. Fakat bu planı yaparken genç ajanı birçok zorluk beklemektedir. Çünkü ona ulaşmak ve onu anlamak oldukça zordur.

Clarice katil olan Hannibal Lecter’in düşüncelerine ve işledikleri cinayetlere inmek için onu yüksek güvenlikle ile tutulan bir tımarhanede ziyaret etmek ister. Fakat seri katil burada doktor olarak görev yapmış ve ayrılmıştır. Halkın arasında olan bir katile ulaşmak oldukça zorken nihayet birkaç ipucu bulmuş ve ona ulaşmıştır. Olaylar bambaşka bir hal alırken Clarice ve katil Lecter birbirlerine ilgi duymakta ve amansızca yakınlaşmaktadır. FBI görevini üstlenen ajan artık yavaş yavaş katil gibi düşünmeye başlıyor ve onun gibi hareket ediyordur. Zorlu bir görevin içerisine giren adam artık bir katil olmanın verdiği psikoloji ile sadistçe düşünüyor ve insanların derilerini yüzmek istiyordur. En iyi suç filmleri arasında günümüzde bile hala varlığını sürdüren yapıt olma özelliğini taşıyor ve halen izleniliyordur.

19. Yeşil Yol

Paul Edgecomb’un hapishanede yaşadıkları ile başlayan yapıt suç filmleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kahramanımız Paul hapishanede gardiyanlık görevini yürütmektedir. Bu görevinin yanı sıra ise idam edilen katilleri, hırsızları ve birçok suçluyu teslim etmek ve son yolculuklarına uğurlamak görevini de yapmaktadır. Başarılı bir memur olan Paul son dönemlerde ise John Coffey isimli bir adamla tanışmıştır. İki küçük kızını öldürmek suçu ile hapishane de tutulan adam bazı doğaüstü güçlere sahiptir. Fakat Paul bunlardan habersiz bir şekilde gün içerisinde yapması gereken bütün işleri yapıyordur. Bir gün ansızın yakınlaşmaları ile birlikte bir sohbet etme dönemi gerçekleşir burada ise bazı açıklar ortaya çıkacaktır.

John iri yapılı görünüşte oldukça ürkütücü bir katil havası yaratmaktadır. Fakat sohbet etmeye başladığınız andan itibaren içerisinde duygu yüklü ve yumuşak kalpli adamı görebiliyorsunuz. Bu durumunda Paul tarafından fark edilmesi artık an meselesidir. Nihayetinde Paul onun yumuşak huylu tarafını fark eder ve yaşadıklarını dinlemeye başlar. Günlerce hatta haftalarca onun fikirlerini dinler ve sonunda da olağan üstü güçleri olduğunu fark eder. İdam cezasına çarptırılan John amansız bir şekilde Paul tarafından kurtarılacaktır. Çünkü Paul onun yaşamasını ve insanlığa hizmet etmesini istiyordur. Olağan üstü korunan bir hapishane de bu kaçış hiçte kolay olmayacaktır. En iyi suç filmleri arasında gösterilen yapıt günümüzde bile başarılı bir şekilde izlenmektedir.

20. Savaş Tanrısı

Suç filmleri arasından biraz dram biraz da aksiyonu barındıran bir konuya sahiptir. Yuri Orlov başarılı bir kariyere ve hayata sahiptir. İş adamı olduğu için sürekli yeni insanlar ile tanışıyor ve inanılmaz paralar kazanıyordur. Çocukluk döneminde yaşanan savaşlar ve birçok olay sonucunda ailesi Amerika’ya göç etmeye karar verir. İşte Amerika’ya gelmesi ile birlikte kahramanımızın hayatı inanılmaz bir şekilde değişir. Yaşadığı lüks ve herkesin imrendiği hayat bir gün içerisinde inanılmaz bir şekilde değişmiştir. Çünkü içinde bulunduğu iş farklı ve tehlikeli bir iştir. Dünya’da birçok örgüte ve diktatöre silah satmaktadır. Yaptığı işin ise birçok tehlikesi vardır. O dönemlerde yaşanan savaşların birçoğu sattığı silahlar ile yapılmaktadır.

Yuri silah satışı ile kendisini aslında birçok tehlikenin içerisinde sürüklemektedir. İş başlarda kardeşi Vitaly ile yapmaya başlasa da yaşanan sorunlardan dolayı Vitaly artık bu işten kurtulmak ister. Kahramanımız Yuri ise bundan yana değildir. Fakat Vitaly kararından dönmez ve ayrılır. Bu süreç içerisinde ise arzu ettiği bir bayan ile taşına Yuri aşık olmuştur. Evlenme kararı almak ister fakat yaptığı işlerden dolayı çekinir. Sevdiği kadın ve onun ailesi nakliyat şirketi olduğunu düşünse de Yuri için bu işten kurtulmak ve temizlenmek hiçte kolay olmayacaktır. En iyi suç filmleri arasında içerisinde romantizm ve dramda barındıran yapıt Dünya’da büyük bir yankı uyandırmayı başarmıştır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
787 defa okundu