Gelmiş Geçmiş En iyi 20 Yerli Film

1. Hababam Sınıfı

Komedi ve dram türüyle yerli filmler arasında başarılı bir yere sahip olan önemli yapıtlardan biridir. Çamlıca Lisesi’ne yeti atanan müdür muavini Mahmut Hoca oldukça disiplinli ve katı bir öğretmen olma özelliğini taşımaktadır. Neredeyse öğrencilerin dersten başka işi olmadığını söylemektedir. İnek Şaban ise sınıfın sürekli dalga konusu olmaktadır. Köyden gelmiş olması ve arkadaşlarının dalga geçmesi sürekli onun için vazgeçilmezi olmuştur. Damat Ferit ise yakışıklılığı ile birçok kişinin hayran olduğu bir erkek olma özelliğini taşımaktadır. Güdük Necmi, hayatın hepsini eğlenerek geçirmektedir. Kahramanlarımızın ders çalışmaktan başka içerisinde bulunduğu durum onları sürekli olarak başlarına bela olmuştur. Çünkü okul disiplin konusunda oldukça ciddidir fakat kahramanlarımız bu duruma hiç yanaşmamaktadır.

En iyi yerli filmler alanında başarılı olan yapıtta kahramanlarımız sürekli olarak eğlenmekte ve öğretmenlerini sinir etmektedir. Ders çalışmaktan ve kendilerini geliştirmekten uzak bir sınıf olmaktadırlar. Bu nedenle de sınıf atlamaları oldukça zordur sürekli olarak sınıfta kalmaktadırlar. Yaşananların aksine kahramanlarımızın en çok sevdiği futbol maçı izlemektedir. Badi Ekrem’in yani beden eğitimi öğretmenin kafaya alınması ile birlikte sürekli olarak kaçıp maçlara gitmektedirler. Fakat geri geldiklerinde yaşadıkları bu eğlenceli dakikaların yerini Mahmut hocanın cezaları almaktadır. Katı ve sürekli kuralları olan Mahmut hoca kahramanlarımızın başına dert olacaktır. Bu durumun yaşananları etkilemediği süreçte kahramanlarımız sürekli olarak yeni bir maceranın içerisine atlayacaklardır.

2. Tosun Paşa

Komedi türüyle yerli filmler kategorisinde başarılı işlere imza atmış yapıtlardan biridir. Osmanlı döneminde yaşayan Tellioğulları ve Seferoğulları birbirine düşman iki ailedir. Hayatları boyunca asla ortak bir alanda olmamış kin ve nefret duygusu ile birbirlerine düşmanlardır. Yeşil vadi adındaki bölge iki ailenin de isteği ve sahip olmayı arzu ettikleri bir bölgedir. Fakat bölgenin yöneticisi olan Daver Bey vadiyi kızı ile evlenen bir aileye vermeyi düşünmektedir. Bunun içinde iki ailenin yakışıklıları sürekli olarak mücadele içine girmektedirler. Tellioğulları bu durumu avantaja dönüştürmek için plan yapar. Bu planın içerisinde ise Şaban yer almaktadır. Yaşadıkları dönemin sözü geçen bireylerinden olan Tosun Paşa’nın yerine geçirmeye düşündükleri Şaban’ı önce hazırlamaya ve eğitmeye başlarlar.

Şaban için zor bir durum olsa da kısa bir süre içerisinde hazırlanır. Daha sonrasında ise köyün her yerine haberler salınır Tosun Paşa geldi diye. Tellioğullarının planı ise Şaban’ı Tosun Paşa rolüne sokarak hem Leyla’yı evin oğluna istemek hem de Yeşil vadiye sahip olmaktır. Köyde Tosun Paşa’nın gelişi duyulunca Daver Bey apar topar etkinlikler düzenler. Fakat bu durum ilk başlarda eğlenceli ve güzel bir hal alsa da gerçek Tosun Paşa köye gelecektir. Bu süre zarfında ise Şaban Leyla’ya yakınlaşacak fakat Tellioğullarının isteği hiçbir şeyi gerçeğe dönüştüremeyecek. En iyi yerli filmler alanında yıllardır sevilerek izlenilen bir yapıt olmayı başarmıştır.

3. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Yaramazlıkları ve sorumsuzları ile yerli filmler alanında komedi türüyle başarılı işlere imza atan bir yapıttır. Katı kuralları ile Mahmut hoca öğrencilerimizin hayattaki en büyük korkularından biri olmaktadır. Bu sorunların üzerine ise sahte diplomalar ile sınıfta kalmaları işleri iyice çıkmazın içerisine sürüklemiştir. Ders çalışmamaları ve sorumsuz halleri yüzünden kahramanlarımız sürekli olarak sınıfta kalma korkusu ile karşı karşıyadır. Yaş sınırı dolduran ve artık son senelerin yaşayan bireyler olmaktadır. Artık maçlara gitmekten vazgeçeceklerini düşünen öğretmenler sürekli olarak yanılmaktadır. Çünkü kahramanlarımız asla sorumsuz hallerinden ödün vermemektedir. Bu durumun üzerine ise genç ve yakışıklı olan damat Ferit’in yaşadığı aşk Hababam Sınıfını iyice kötü bir hale büründürmüştür.

Damat Ferit birçok genç kızın halinde olan yakışıklı bir bireydir. Fakat yaşadığı aşkın ve tutkunun sonucunda bir çocuğu olacağından habersizdir. Tüm bu yaşananlar devam ederken yakışıklı kahramanımızın bir çocuğu olmuştur. Fakat bu çocuk bütün sınıfın havasını değiştirmiştir. Artık bakmaları gereken ve özellikle de Mahmut hocaya yakalatmamaya çalışacak bir sorumlulukları vardır. Ferit’in yaşadıkları ve çocuğunun da etkisiyle sürekli olarak yeni bir maceranın içerisine girecektir. Sınıfta bu maceranın içerisine en doğal şekilde sürüklenecektir. En iyi yerli filmler kategorisinde birçok ödül almış ve dillere pelesenk olmuş bir yapıttır. Birçok komedi sahnesi ve birçok macera anları ile binlerce insan tarafından izlenilmiştir.

4. Süt Kardeşler

Yerli filmler kategorisinde binlerce kişinin kahkahalar ile izlediği bir yapıt olmaz özelliğini taşımaktadır. Gemide askerlik yapan Ramazan ve Şaban iki yakın arkadaştır. Terhis olmalarına az bir dönem kalsa da sürekli olarak bir maceranın ve bir komedinin içerisindedirler. Kumandanları tarafından sürekli olarak azarlanan ve bir o kadarda problem yaratan bir ikilidir. Askerlik dönemlerinde yaşadıkları eğlenceli dakikalar artık herkesin hayali olan bir konağın içerisinde devam edecektir. Sütkardeşler olarak bu konağın içerisine girmektedirler. İki yakın arkadaşın da âşık oldukları kız Bihter Hanım olunca işler iyice değişmiştir. Artık birbirlerinin arkasından kuyu kazarlar. Fakat bu durum öyle bir hal alır ki artık birbirlerinden bile nefret ederler. Kumandan ise evin damatlarındandır. Aynı zamanda da kahramanlarımızın askerde ki komutanlarından biridir.

Bihter hanıma duyulan aşk neticesinde Şaban ile Ramazan elde etmek için çeşitli şeyler yapmaktadırlar. Fakat Bihter Hanım bu durumu istememekte ve ikisine de yüz vermemektedir. Olaylar iyice sarpa sararken Kerami Bey evin ahalisinden nefret ettiği için bir plan hazırlamıştır. Gulyabani olarak tabir ettikleri kocaman başı ve gövdesi olan bir canavarı neredeyse her gece evin orada görmektedirler. Bu sorun bütün ev halkını korkutsa da kahramanlarımız sonunda gerçek ile yüzleşecek ve kimin yaptığını öğrenecektir. En iyi yerli filmler arasında gösterilen yapıt her anı komedi ile süslenmiştir.

5. Şabanoğlu Şaban

Komedi türü ve konusu ile yerli filmler alanında Dünya’da bile birçok kişi tarafından tutkuyla izlenilen bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Şaban ve Ramazan askerlik dönemlerini beraber yaşayan iki arkadaş olma özelliğini taşımaktadır. Bu süreçte sürekli olarak savaşların içerisinde yer almaktadırlar. Çeşitli planlar yaparak düşmanı egale etmeye çalışsalar da komutanları olan Hüsamettin Beyi Şaban sürekli olarak sakarlıkları ile yaralamaktadır. Askerlikleri biter bitmez ikili ayrılmadan bir işe girme düşüncesi içerisindedir. Bu düşüncenin de etkisiyle kahramanlarımızı bir gazinoda işe girmişlerdir. Fakat yaşanılan sorunlar ve aranan bir suçlu ikilinin başına birazcık dert olmuştur. Yanlışlıkla da olsa aranan suçluyu yakalatmayı başarmışlardır. Bu yaptıkları davranış sonucunda ise karakol komutanı Nazır Paşa tarafından gizli polis olarak görevlendirilmişlerdir.

Şaban ve Ramazan artık polis olmanın da verdiği güven ile birçok suçluyu yakalama düşüncesi içerisindedirler. Nazır Paşa tarafından akşam yemeğine konağa davet edilen ikili kötü bir sürpriz beklemektedir. Çünkü Nazır Paşa’nın damadı Şaban’ın sürekli olarak yaraladığı komutanı Hüsamettin Beydir. Aynı evde kaldığını bilmedikleri içinde sorun olacağını düşünmemişlerdir. Fakat eve gittiklerinde Hüsamettin Bey tamda karşılarındadır. Akşam yemeği için gittikleri konakta farklı olaylar yaşanmaya başlanılmıştır. Çünkü evin içerisinde yer alan elmas bir şekilde kaybolmuştur. Kahramanlarımız ise elması bulmak için bir maceranın içerisine girecektir. Yapıt aynı zamanda en iyi yerli filmler olma özelliğini de taşımaktadır.

6. Selvi Boylum Al Yazmalım

Dram ve romantizm türü ile yerli filmler alanında birçok başarılı işlere imza atmış Selvi Boylum Al Yazmalım kendinden hala söz ettirmektedir. İlyas yakışıklı ve çekici bir erkektir. Tamamen bir Türk erkeği düşüncesinde olan kahramanımızın ise âşık olduğu kadın Asya’dır. Asya ise fedakâr ve güzel bir Türk kadını olma özelliğini taşımaktadır. İkili birbirlerine kör kütük âşık ve hayatını birlikte yaşamaktadırlar. Fakat bir gün ansızın bir olay yaşanır ve birçok kişinin diline pelesenk olmuş aşk sonlanır. Çünkü İlyas sevdiği kadın olan Asya’yı aldatmıştır. Bunun üzerine ise oğlu ile birlikte Asya evi terk etmiştir. Asya’yı yaşadığı görkemli aşkın yerine birçok zorluk beklemektedir.

İlyas’ın ise hayatında olan tek arkadaşı sahip olduğu kamyonettir. Yaptığı hatanın farkında olan kahramanımız sürekli olarak üzüntü çekmektedir. Asya ise yeni bir hayat kurma ümidiyle Cemşit adında bir birey ile tanışır. En iyi yerli filmler arasında konu ile dikkat çeken yapıtta Cemşit sakin ve iyi kalpli bir adamdır. Öyle ki kısa bir süre içerisinde ikili hayatını birleştirir. Mutlu ve güzel giden bir evlilik sürecinde Asya ve İlyas’ın oğlu Cemşit’e baba bile demektedir. Fakat yaşanan bu güzel günlerin aksine aniden İlyas çıkıp gelecektir. İşte bu andan itibaren farklı bir karmaşa ve farklı bir dönem yaşanacaktır. Çünkü Asya âşık olduğu adamı hiçbir zaman unutamamıştır.

7. Hababam Sınıfı Tatilde

Komedi türüyle serinin diğer yapıtları gibi yerli filmler konusunda başarılı işlere imza atmıştır Hababam Sınıfı Tatilde yapıtı. Okulun paragöz müdürü daha iyi gelir elde edebilmek için sürekli olarak plan yapmaktadır. Bu planlarının sonucunda ise yeni öğrenciler kabul etme isteği içerisindedir. Fakat Özel Çamlıca Lisesi’ne bu sefer gelen öğrencilerin diğerlerinden farklı olmasının en büyük nedeni kız olmalarıdır. Haylaz erkekler ise bu durumu yadırgayarak kızlara savaş açma düşüncesi içerisindedirler. Tabiki kızlarda bu durumu fark edince aynı şekilde erkeklere karşı bir intikam başlatmışlardır. Bu durumun yaşanması ile birlikte ortaya heyecan dolu dakikalar çıkmıştır. Sürekli olarak Mahmut Hoca tarafından ceza olan erkeklerimiz ise yeni planlar içerisine girmektedirler.

Maç tutkusu olan Hababam ailesi gene dersleri ekerek Fenerbahçe maçına gitmişlerdir. Okulun sakar beden eğitimi öğretmenini kandırarak bunu yapmaları Mahmut hocayı epey bir sinirlendirmiştir. Maçın bitimi ile okula dönen kahramanlarımızı ise sürpriz bir izcilik kampı beklemektedir. Çünkü beden eğitimi öğretmenini izcilik yürüyüşü ile kandırmaları sonucunda böyle bir cezayı hak ettiklerini düşünür Mahmut hoca. İzcilik kampına giderken yolda sürekli olarak Şaban ile dalga geçen kahramanlarımız nihayetinde kampa varırlar. Kampın ise oymakbaşı Şaban’dır. Kızlara zaafı olmasından ötürü ise erkeklerin yaptığı bütün plana kısa bir süre içerisinde onlara aktarmaktadır. Bu durum üzerine ise Şaban arkadaşları tarafından sınanacaktır. Sizlerde en iyi yerli filmler kategorisinde değerlendirilen bu yapıtı keyifle izleyebilirsiniz.

8. Hababam Sınıfı Uyanıyor

Serinin başarılı önemli yapıtlarından olan eser yerli filmler alanında başarılı bir şekilde varlığını sürdürmektedir. Hababam Sınıfı hala haylazlıklarına ve alaycı tavırlarına devam etmektedir. Bu durum yüzünden birçok kez başları belaya giriyor ve Mahmut hoca tarafından cezalandırılıyordur. Sınıfa ise yeni gelen bir arkadaşları vardır. Ahmet küçük yaşlarda babasını kaybetmiştir. Mahmut hoca tarafından destek alarak tekrar okumaya başlamıştır. Fakat Hababam ailesi Ahmet ile sürekli olarak dalga geçmektedir. Ahmet ise yumuşak kalpli, duygulu ve hayalleri peşinden giden bir birey olmaktadır. Bu durumun yarattığı ikilem ile de Hababam öğrencileri Ahmet’i yoldan çıkarmak için planlar yapmaktadırlar. Çünkü herkesin gayesi Mahmut Hoca’nın öğrencisini kendilerine benzetmeye çalışmaktadır. Fakat bu o kadar kolay olmayacaktır.

Ahmet öğretmen olmak isteyen bir bireydir. Annesi ve kız kardeşine daha iyi bir hayat sunmak için bunu başarmak zorundadır. Hababam ise günü kurmak isteyen hayatta sadece eğlenmeyi tercih etmektedir. Kardeş okul kampanyası ile okullara destek verilecektir. Hababam sınıfı öğrencilere yanlış içerikli şeyler göndermek ister ve bunları eğlenerek paketlemektedir. Ahmet ise hepsi ile kavga eder ve durumun yanlış olduğunu söyler. Bu durumu fark ettiklerinde ise Ahmet artık öğretmen olmuştur. İyi kalpli Hababam ailesi Ahmet’in atandığı okula yardım yapacak ve okulu inşa edecektir. Hem duygu yüklü hem de komedi tufanı olan bu yapıt en iyi yerli filmler alanın kendinden epey bir söz ettirmiştir.

9. Züğürt Ağa

Yerli filmler alanında birçok ödüle laik görülmüş yapıtta döneminin ağalık sistemi anlatılmaktadır. Ağanın babası sürekli olarak yeni bir kadın istemektedir. Kadın düşkünlüğü yüzünden de pek çok kişi bu durumdan mustariptir. Son dönemlerde ise Kiraz ile evlenen ağa babası gerdek gecesi ölmüştür. Bu durum ile gelişen hikâyede köyün sahibi olan ağa artık bazı şeyleri kaybetmektedir. Çünkü işler arzu ettiği gibi gitmemektedir. Köye yağmurun yağmaması ile de oluşan kuraklık yüzünden köy ahalisi ağaya kazık atarak ürünlerini satar ve şehre yerleşmeye karar verirler. Babasını da kaybetmesi üzerine yaşadığı sorunlara birde bu eklenince ağa köyü satmaya karar verir. Kısa bir süre içinde de köyü satarak o da şehre doğru yol alır.

Yıllardır çalışmayan ve sadece oturan ağa için hayat oldukça zordur. Çünkü büyük şehirde para kazanmak ve geçinmek sorundur. Elinde ve avucunda olan parayı da kısa bir süre içerisinde tüken ağa artık yalnız kalmıştır. Çünkü yoksulluğunda etkisiyle karısı bile gitmiştir. Fakat onun yanında sürekli olarak kalan Kiraz’dır. Bu yaşadığı duruma son vermek için çeşitli işler yapmaya karar verse de bir türlü istediğini başaramaz. İyice dibe vuran ağanın yanında olan Kiraz ise aşkını anlatacaktır. En iyi yerli filmler alanında kendisinden söz ettiren yapıtın son periyodunda ise Kiraz ile ağanın aşkı anlatılmaktadır. Artık kendine yeni bir hayat kurmak isteyen ağa Kiraz ile mutlu olmaya başlamıştır.

10. Kibar Feyzo

Yerli filmler kategorisinde birçok kişinin severek izlediği bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır. Feyzo hayatının tamamını Gülo’ya aşkı ile geçirmiştir. Yaşadığı bu aşkın etkisiyle gittiği askerlik zamanında da onu zor günler beklemiştir. Fakat nihayetinde askerliğini yapar ve gelir. Bilo ise aynı şekilde Gülo’ya aşıktır. Bu durumun içerisinde halan Gülo ie ağanın kızıdır. Onun gönlü Feyzo’da olsa da babası başlık parası almadan vermeyecektir. Bu durumun içerisinde kalan Feyzo ise çalışmaya karar verir. Çünkü ağa ilk başlık parasını getirene kızını verecektir. Fakat gitmeden türlü türlü oyunlar hileler ile Gülo’yu alır. Başlık parasının bir kısmını nakit ödemiştir. Geriye kalan para ise ağa tarafından senet yapılmıştır. Geciken senet günlerinde ise ağa kızını Feyzo’dan almaktadır.

Çalışmak için gittiği büyük şehirde ise çeşitli işlerde çalışır ve parayı denkleştirmeye başlar. Bu süreç içerisinde ise büyük şehirlerde bazı olaylar yaşamaktadır. Eylemlerin olduğunu ve insanların haklarını böyle savunduklarını düşünen Feyzo artık köyde yeni bir olay başlatmaya karar verir. Köye döndüğünde ise ağanın karşısına geçerek başlık parası olmadığını ve vermeyeceğini söyler. Çünkü şehirde öğrendikleri başlık parasının kalktığıdır. En iyi yerli filmler arasında başarılı bir izleyici potansiyeli yakalayan filmde Feyzo’nun bu eylem politikası hiçte öyle kolay olmayacaktır. Çünkü köyde hala başlık devam ediyor ve ağalık izini sürüyordur. Ağa ise kendisine yapılan bu kalkışmayı pekte kolay affetmeyecektir.

11. Çöpçüler Kralı

Komedi türünde yerli filmler alanında başarılı işlere imza atmış bir filmdir. Zabıta Şakir devletin memurudur. Fakat annesinden çok korkan ve annesinin sözün çıkmayan bir bireydir. Bu durumun verdiği stres ile de sokaktaki çöp toplayan insanlara sürekli olarak bağırmaktadır. Abdi ise hayatını yoksul bir şekilde geçirmiş Şakir’in himayesinde çalışan bir temizlik görevlisidir. Yapıtın diğer kahramanı olan Hacer ise gündelik işlere giden evleri temizleyen bir bayandır. Yaşadıkları hayatın içerisinde ortak olan noktaları Şakir ile Abdi’nin Hacer’i sevmesidir. Fakat Hacer ise daha iyi şartlarda yaşamak ve hanım olma isteği ile Şakir ile evlenmek istemektedir. Bu istekleri o kadar da kolay gerçekleşebilecek bir durum değildir.

Abdi’nin maddi imkânları olmadığı için Hacer ile evlenmesinin pek ihtimali yoktur. Şakir ise evlenebilecek durumdadır fakat annesi bir temizlikçi ile evlenmesini istememektedir. Bunun üzerine ise sürekli olarak üzülen zabıta memuru sonunda cinnet geçirir ve annesini karşısına alır. Hacer ile evleneceğini ondan ayrılmayacağını söyler. Fakat Abdi ise bu durumdan pekte memnun değildir. Abdi’nin maddi imkânsızlıkları bir anda değişecektir. Şakir ile yaşadığı bir kovalama sonucunda ansızın bir gazinonun içerisine girer ve sahneye çıkar. Sesinin güzel olmasından ötürü de kısa bir süre içerisinde tutulur. Artık Şakir için işler zorlaşmıştır. Çünkü Abdi Hacer’i elde etmek için maddi imkânlara sahiptir. Komedi türü ve sürükleyici konusu ile en iyi yerli filmler alanında başarılı bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

12. Muhsin Bey

Başarısızlık boğuşan bir adamın hikâyesini anlatan yapıt yerli filmler kategorisinde başarılı işlere imza atmıştır. Muhsin Bey organizatör bir bireydir. Neredeyse hayatının her alanını başarısızlık ile geçirmiştir. Bu başarısızlıklarını yenmek içinde bir şeyler yapma düşüncesi içerisindedir. Başarısızlıklarına çözüm bulmak içinde arkadaşından yardım alarak sesi güzel olan bir bireye plak yapacaktır. Ali Nazik türkücü olmak isteyen şöhretin tadına varma düşüncesi içerisinde olan bireydir. Eğitimi ve parası olmayan bu adamın en büyük yeteneği, özelliği güzel sesli olmasıdır. Urfalı Ali Nazik ile Muhsin Bey çalışmaya karar verirler. Fakat bu çalışma esnasında beklenmedik sorunlar ve problemler ikilinin başarması konusunda sürekli olarak umutsuzluğa yol açacaktır.

Organizatör olan Muhsin Bey parası bulunmadığı için Ali’ye ilk başta kaset çıkarmak konusunda epey bir zorlanmaktadır. Bu durumu aşmak içinde yapılan yarışmalara katılması gerektiğini düşünür. Nitekim de katılır ve başarılı olur. En büyük sorunları ise bu anlarda yaşanmaya başlar. Çünkü organizatör Muhsin Bey dolandırıcılık suçlaması ile karşı karşıyadır. Sürekli olarak kaçma düşüncesi içerisinde olan Muhsin Bey yanında Urfalı Ali’yi de alır. Sevda’nın evine yerleşen ikiliden organizatör Muhsin Bey teslim olur ve hapse götürülür. Bu sırada ise Ali şöhret basamaklarını hızlıca çıkmaya başlamaktadır. Öyle bir noktaya gelir ki Muhsin’in sevdiği kadın olan Sevda’yı bile elinden alır. Sürükleyici konusu ile de kendisinden söz ettiren yapıt en iyi yerli filmler alanında başarılı bir yerdedir.

13. Kış Uykusu

Dram türü ile yerli filmler alanında uzunca bir süre ses getirmiş ve birçok ödüle laik görülmüştür yapıt. Aydın filmin ana kahramanıdır. Hayatını tiyatrolara adamış olan adam kısa bir süre önce artık emekliliğe ayrılmıştır. Bu emeklilik döneminin verdiği etki ile Aydın babasından kalan butik otele gitmeye karar verir. Yıllar önce babasının aldığı ve kullandığı butik otel onun tamamen çocukluğunu yansıtmaktadır. Otele vardığı andan itibaren ise artık gündelik haberleri yazıyor dergilere makaleler gönderiyordur. Fakat bir türlü yapmak istediği tiyatro tarih kitabına başlayamamıştır. Tiyatro ile ilgili bir kitap yazmak onun hayatında istediği en büyük iştir. Yaşadığı hayattan ötürü de birçok bilgiye sahip olan Aydın bu durumu birazcık ertelemiştir.

Aydın’ın hayatında ise ondan genç ve yaşça küçük bir kadın vardır. Nihal genç, güzel ve eğlenmeyi seven bir kadındır. Aydın ile evlilikleri konusunda da birazcık sıkıntı çekmektedir. Çünkü Aydın Nihal’e göre daha sakin bir yapı içerisindedir. Tüm yaşananlara rağmen Necla ise kahramanımızın kız kardeşidir. Eşinden gördüğü şiddet ve sıkıntılı dönemi geride bırakarak abisinin yanına gelmiştir. Yaşadıkları her an sıkıntılı geçen ailenin kahramanı olan Aydın sürekli olarak yalnız kalmak ve dertsiz bir hayat sürme düşüncesi içerisindedir. Nitekim de bir gün karın yağması ile birlikte kahramanımız evi terk etmiştir. Konu ile kendisinden söz ettiren yapıt en iyi yerli filmler arasında önemli bir yere sahiptir.

14. Eşkıya

Konu ise yerli filmler alanında günümüzde bile kendisinden söz ettiren bir yapıt olmayı başarmıştır. Baran filmin ana kahramanıdır. Yıllarca Cudi Dağında arkadaşları ile birlikte birçok faaliyet yürütmüşlerdir. Fakat jandarma tarafından yapılan operasyon ile bu bir gurup eşkıya tutuklanmıştır. Döneminin şartları ile hapishaneye atılan eşkıya gurubunda neredeyse her gün biri ölmektedir. Çünkü şartlar kötüdür. Yaşanılan bu ölümlerin arasından Baran sağ olarak çıkmayı başarmıştır. Otuz beş yıl sonra özlemini duyduğu köye giden Baran birçok konuda darbe yediğini öğrenmiştir. Çünkü yaşadığı bu hayatın ve bu zorlu sürecin en büyük sorumluları arkadaşlarıdır. Yapılan yanlışları öğrenen Baran ise iyice kin ve nefret düşüncesi içerisinde kapılmıştır.

Köye geldiği anda ise en çok merak ettiği ve en çok görmek istediği sevdiği kadındır. Fakat otuz beş senesine sebep olan en yakın arkadaşı sevdiği kadını da onun elinden almıştır. Bunun üzerine ise kahramanımız hiç vakit kaybetmeden İstanbul’un yolunu tutmuştur. Trenle yolculuk yaptıktan sonra garda uyuşturucu satıcısı olan Cumali ile karşılaşır. Cumali ise kötü bir çocukluk döneminin ardından suç makinası gibi bir birey haline gelmiştir. Baran ise Keje’yi bulmak için sürekli çabalamaktadır. Nitekim sonunda bir şekilde kaldığı yeri öğrenir ve Baran için artık intikam vaktidir. En iyi yerli filmler kategorisinde bile kendisinden söz ettiren film konusunda ki intikam ile de sürükleyici bir havaya bürünmüştür.

15. Kapıcılar Kralı

Komedi türü ile dikkat çeken yapıt yerli filmler alanında oldukça başarılı bir yere sahiptir. Seyit hayatını kapıcı olarak sürdürmektedir. Karısı ise evlere temizliğe giderek eşine destek olmaktadır. Seyit ilk görünüşte saf ve temiz her şeyden habersiz gibi bir izlenim yaratsa da apartmanda olup biten her şeyden haberi vardır. Öyle ki bazen apartman sakinleri bile olanları öğrenmek için Seyit’ten bilgi almaktadır. Günlük olarak insanların istediği siparişi götürüyor ve bunlardan komisyon kazanıyordur. Zeki olmasının da etkisiyle istedikleri ürünlerden daha az alarak daha fazla kar yapmaktadır. Fakat yönetici ile hiç geçinememekte ve sürekli olarak sorunlar yaşamaktadır. Çünkü yönetici çok disiplinli bir emekli albaydır.

Seyit kısa bir süre içerisinde mahallede ki her şeyden bilgi edindiği için gelecekte olan hayatını da yavaş yavaş şekillendirmektedir. Yönetici ile aslında kötü geçinse de verdiği görevleri doğru bir şekilde yapmakta ve onun sözünden çıkmamaktadır. En iyi yerli filmler arasında gösterilen bu yapıtta sonlara doğru Seyit’in yeniden dirilişi ortaya çıkacaktır. Çünkü kahramanımız dedikodularda öğrendikleri ile bir plan yapmıştır. Yaşanan sorunları kendi yönüne çeviren Seyit için artık zengin olma vaktidir. Çünkü apartmanın yarısından fazlasını tek seferde satın alacaktır. İlk başta kimse inanmasa da Seyit kısa bir süre içerisinde yaşadığı hayattan uzaklaşıp bambaşka bir hayata sahip olacaktır. Bu sayede de artık kapıcılığa veda edecektir.

16. Masumiyet

Dram türünde yapılan yapıtta anlatılan konu yeri filmler arasında onu önemli bir yere getirmiştir. Yusuf gençlik dönemlerini en doğru şekilde yaşamış ve hayatı seven bir bireyken ansızın bir namus cinayetinin zanlısı olmuştur. Uzun yıllar boyunca hapishanede kalan ve çıkınca kendine yeni bir hayat kurmayı hedefleyen bir adamdır. Uğur hayat kadınıdır. Küçük yaşlarda yaşadıkları ile hayat kadını olmaya zorlanmıştır. Bekir ise biraz daha fazla sakin ama Uğur’a âşık bir adamdır. Fakat bu durumdan Uğur’un haberi yoktur. Filmin kahramanları farklı hayatlara sahip olsa da bir gün ansızın yolları kesişecektir. Bu andan itibaren ise bambaşka bir havaya gireceklerinin farkında bile değillerdir.

Yusuf cezasını çektikten sonra hapishaneden kurtulur. Kendine yeni bir hayat kurmak için çıktığı yolda dinlenmek için gittiği pansiyonda Uğur ve Bekir ile tanışır. Bu tanışma ile birlikte kahramanlarımız dertleşmeye ve hayatlarını anlatmaya başlarlar. Günler sonra ise artık kahramanlarımız bir bütün halindedir ve iyi şeyler yapmak için sürekli olarak düşünmektedirler. Bu süreç içerisinde Bekir Uğur’a aşkını anlatmaya çalışsa da Uğur’un gönlü Zagor’dadır. Kahramanlarımız yaşadıkları bu dostluk ile birlikte artık kendi yollarına gitmeye karar verirler. Yaşantılarının geri kalanına ise herkes tek devam edecektir. Fakat bazı konularda herkes yeniden sorunlar ile karşı karşıya kalacaktır. En iyi yerli filmler arasında kendinden sıklıkla söz ettiren başarılı bir yapıt olma özelliğini taşımaktadır.

17. Gemide

Dünya sinema sektöründe yerli filmler alanında başarılı işlere imza atmış bir yapıttır. Boksör bir adam gemimin dört mürettebatından biridir. Gemi uzun seferler sonunda nihayetinde Laleli’ye ulaşmıştır. Demirin atılması ile birlikte kahramanımız olan boksör dışarı çıkmak ister. Kaptan bun izin verir fakat dikkatli olmasını söyler. Saatlerce dışarda kalan boksör geldiğinde ise kaptana bütün parasını çaldırdığını söylemektedir. Kahramanlarımızdan kaptan ise hayatının tamamını denize adamış bir adamdır. Bütün kazancı hem buradan sağlıyor hem de mesleğini icra ediyordur. Boksörün kaptana parasını çaldırdığını söylemesi ile kaptan farklı bir tepki göstermiştir. Kavgadan tartışmadan uzak duran kaptan inip parayı kurtaracağını söylemektedir.

Esrar içmekten hoşlanan kaptan ve mürettebat aşağı iner ve parayı bulmaya çalışır. Parayı çalan kişiler ise bir grup halindedir. Tüm gemideki insanlar gidip gruba saldırır. Bu sırada ise çıkan olaylarda birçok kişi yaralanır ve gemide yaşayan kahramanlarımız geri döner. Fakat Ali ve boksör geri dönerken grubun içerisinde bulunan kadını da kaçırmışlardır. Bu kadına eziyet edip ırzına bile geçmişlerdir. Esrarın etkisinden yavaş yavaş uyanan kaptanımız ise kadını geri göndermelerini söylemektedir. Fakat ne kadının geri dönmesi kolay olacak ne de kahramanlarımızın yaptıkları hemen unutulacak. Çünkü bundan sonra onları farklı bir dönme beklemektedir. En iyi yerli filmler arasında değerlendirilen yapıt o dönemde yaşanan sorunlara da cevap bulma niteliği taşımaktadır.

18. Pardon

Komedi ve dram türü ile karşımıza çıkan yapıt yerli filmler alanında Dünya’da ses getirmiştir. İbrahim yıllar sonra askere gitmiştir. Hayattı boyunca herkes tarafından saf olarak bilinmektedir. Hiç kimseye zararı olmayan bu adamın askerde bir fobisi ortaya çıkmıştır. O dönemde askerlikte yediği dayaklar ile üniformalı görünce hemen kaçıyor ve korkuyordur. İstanbul’a dağıtıma gelen kahramanımız geceyi arkadaşı olan Muzaffer’de geçirecektir. Muzaffer ise kahramanımız gibi saf ve iyi bir birey olma özelliğini taşımaktadır. Bazen kurnazlıklar yapsa da daima duygulu bir insandır. Aydın ise işletmecidir. Diğerlerinden onu ayıran en büyük özelliği ise birazcık maddi durumunun iyi olmasıdır. Bunun verdiği güven ile de hareket etmekten asla geri kalmamaktadır.

İbrahim askeri dağıtım olacağı için İstanbul’a gelmiştir. Arkadaşı Muzaffer’i arayarak kendisini almasını istemiştir. Yaşanan sakin ve güzel bir yolculuk sonunda İbrahim İstanbul’a varmıştır. Fakat indiği anda gördüğü bir polis yüzünden ikili kaçmaya başlamıştır. Çünkü İbrahim fobisi ile yüzleşmekten korkuyordur. Bunun üzerine şüphelenen polisler ise ikiliyi uzun bir kovalamadan sonra başarılı bir şekilde yakalayarak sorguya götürmüştür. Bu sırada olayın içerisine suçsuz olduğu halde Aydın’da dâhil olmuştur. Bu süreçten sonra gördükleri işkencenin de etkisiyle kahramanlarımız suçlamaların hepsini kabul eder. Fakat adalet sisteminde ki değişiklik onların başına daha büyük felaketler açacaktır. En iyi yerli filmler arasında günümüzde bile kendisinden söz ettiren bir yapıttır.

19. Her Şey Güzel Olacak

İki kardeşin başından geçenleri anlatan yapıt komedi türü ile yerli filmler kategorisinde Dünya’da büyük bir yankı uyandırmıştır. Kahramanlarımızdan Altan kavga etmeyi seven ve sürekli olarak alkol tüketen bir adamdır. Hayatı boyunca çalışma konusunda hiçbir atılımı ve düşüncesi yoktur. Sadece hazır para tüketmeye ve alkol içmeye bayılır. Küçük yaşlarda yaşadığı aile travması ile de kardeşinden ayrılmıştır. Nuri ise Altan’a göre çalışmaktan hoşlanan ve daima işinde ilerlemeyi hedefleyen bir adamdır. Bu yaşananların içerisinde ise ikili hiçbir zaman görüşmemekte hatta birbirinden bile nefret etmektedirler. Fakat bir gün yaşanan ansız bir kavga sonrasında ikili tekrar karşılaşacaktır.

Altan aniden karıştığı bir kavga içerisinde Nuri ile karşılaşmıştır. İki kardeş yıllar sonra görüşmenin de etkisiyle tekrar sohbet etmeye başlamıştır. Fakat Altan’ın tek bir amacı vardır. Kardeşi Nuri’nin çalıştığı depoyu hayallerinde kurduğu barın inşası için kullanmak istemektedir. Tamamen çıkar için yanaşmaktadır kardeşine. Nuri ise bu durumun aksine yıllardır görmediği için ona sevgi ile yanaşmaktadır. En iyi yerli filmler kategorisinde önemli bir yere sahip olan yapıtta kahramanlarımızı bu saatten sonra kötü anlar beklemektedir. Çünkü üç yıldır birbirlerini görmemelerinin de etkisiyle başlarına birçok bela açacaklardır. Sonunda ise yavaş yavaşa güneye doğru bir kaçış planı olacaktır. Fakat kahramanlarımız en sonunda birbirlerine daha fazla yakınlaşarak küçük yaşlarda ki kardeşlik anlarına döneceklerdir.

20. Yol

Dünya sinema alanında kendisinden uzunca bir süre söz ettiren yerli filmler olma özelliğini de taşıyan yapıtta dram oldukça ön plandadır. Yapıt beş mahkûmun dışarı izne çıkışları ile başlamaktadır. Bu süreç içerisinde yaşadıkları kötü günleri birazcık da olsa unutmak için izin hepsine iyi gelmektedir. Kahramanımız Seyit, efendi ve düzgün bir adam olma özelliğini taşımaktadır. Yıllar önce yaşanan kan davasından dolayı cinayet işlemiş ve hapse mahkûm edilmiştir. Bu yaşadıkları sürekli düşünen kahramanımız töre ve kurallarını ret etmektedir. Fakat izne gelmesine kısa bir süre kala duyduğu bir haber ile adeta yıkılmıştır. Çünkü sevdiği kadın şeytana uyarak yasak bir ilişki içerisine girmiştir. Bu haber üzerine ise adam adeta öldürmek için gün sayıyordur. Fakat bu hiçte kolay olmayacaktır.

Seyit izne çıktığı ilk gün vakit kaybetmeden hemen köyüne doğru gitmiştir. Zine ise cezasını ailesi tarafından çekmeye başlamıştır. Töre kanunlarına göre öldürülmesi için kocasının olması gerekmektedir. Ailesi de kocası yani Seyit gelen kadar onu ahıra zincirler ile bağlamıştır. Tüm bu yaşananların üstüne Seyit köye gelir ve karısını o halde görünce yüreği parçalanır. Çünkü töreyi ret ettiği için adam öldürmekten sakınır. Yardım isteyen ve tövbe eden karısını ise bir nevi affeder ve onu hastaneye yetiştirmek için yola koyulur. Fakat bu yolculuk o kadar kolay olmayacaktır. Çünkü kış, kar ve soğuk ile birlikte aşılması gereken dağlar vardır. En iyi yerli filmler arasında gösterilen başarılı bir yapıt olma özelliği taşımaktadır.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest
523 defa okundu